23 Temmuz 2024, Salı Gazete Oksijen
Haber Giriş: 26.10.2022 11:00 | Son Güncelleme: 26.10.2022 11:05

İtalya'da Meloni hükûmeti parlamentodaki ilk güvenoyu sınavından geçti

İtalya'da aşırı sağcı Giorgia Meloni tarafından kurulan 68. hükûmet, parlamentonun alt kanadı Temsilciler Meclisi'nden güvenoyu aldı
İtalya'da Meloni hükûmeti parlamentodaki ilk güvenoyu sınavından geçti

Ülkede 25 Eylül'deki seçimlerden zaferle çıkan Meloni liderliğindeki sağ ittifakın kurduğu koalisyon hükûmeti, resmen göreve başlaması için gereken parlamentodan güvenoyu alma şartının ilk aşamasından geçti. Melonu, parlamentonun alt kanadı Temsilciler Meclisinde Meloni sabah saatlerinde hükûmet programını sundu ve program üzerinde genel görüşmelere geçildi.

İktidar ve muhalefete mensup milletvekillerinin görüşlerini açıklaması ve Başbakan Meloni’nin bunlara yanıtlar vermesinin ardından Temsilciler Meclisi Genel Kurulunda akşam saatlerinde güven oylaması yapıldı. 400 sandalyeli Temsilciler Meclisi'nde 389 milletvekilinin katıldığı güven oylamasında Meloni hükûmeti, 154 Hayır oyuna karşılık, 235 Evet oyuyla güvenoyu aldı.

İtalya'da 68. hükümeti kuran Başbakan Giorgia Meloni ve bakanları, yemin ederek görevlerine başladı

Meloni liderliğindeki sağ koalisyon hükûmeti, yarın da parlamentonun üst kanadı Senatoda güvenoyu arayacak. Sağ ittifakın eylül sonundaki genel seçimlerde parlamentonun her iki kanadında çoğunluğu elde etmesi sebebiyle Meloni hükumetinin, yarın Senato'daki güven oylamasını da zorlanmadan geçmesi bekleniyor.

Biden'dan tebrik telefonu


ABD Başkanı Joe Biden, İtalya Başbakanı olarak göreve başlayan Giorgia Meloni'yi arayarak tebrik etti. Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Biden bugün başbakan seçilmesinden dolayı tebrik etmek için Meloni ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. İtalya ve ABD arasındaki güçlü bağlara dikkati çeken iki lider, ortak endişe konularında birlikte çalışmaya hazır olduklarını vurguladı. Görüşmede Biden ve Meloni, Ukrayna'ya yardımları, Rusya'ya ise yaptırımları sürdürme taahhüdünü yinelerken, Çin ile mücadele, sürdürülebilir ve hesaplı enerji kaynakları gibi konuları da ele aldı.