13 Haziran 2024, Perşembe Gazete Oksijen
Haber Giriş: 01.03.2023 08:58 | Son Güncelleme: 01.03.2023 17:06

Japonya'da firmalar Tokyo Olimpiyatları'nın ihalelerine fesat karıştırmakla suçlanıyor

Japonya'daki Dentsu, Hakuhodo, Tokyu Agency ve Cerespo gibi 6 büyük firma hakkında, Tokyo Olimpiyatları ile bağlantılı ihalelere fesat karıştırma iddiasıyla suç duyurusunda bulunuldu
Japonya'da firmalar Tokyo Olimpiyatları'nın ihalelerine fesat karıştırmakla suçlanıyor

Dentsu, Hakuhodo, Tokyu Agency ve Cerespo dahil Japonya'nın en büyük reklam ajansları ile organizasyon firmalarının yer aldığı 6 firma Tokyo Olimpiyatları ile bağlantılı ihalelere fesat karıştırmakla suçlanıyor. Buna göre, 6 firma ile 7 kişi, olimpiyatların test müsabakalarının düzenlenmesine ilişkin ihalelerde, kazananları önceden belirleyerek tekel karşıtı yasayı ihlal etmekle itham ediliyor.

Kazananların olimpiyatlarda, asıl müsabakaları düzenleyebilmesinin yolunu açacak, toplamda 43,7 milyar yenlik (yaklaşık 320 milyon dolar) sözleşmeler imzaladığı ileri sürülüyor. İddianamede ismi geçen üst düzey yetkililer arasında Tokyo Olimpiyatları Organizasyon Komitesi eski yetkilisi Mori Yasuo, Dentsu Group eski yöneticisi Henmi Koji bulunuyor. Kovid-19 sebebiyle bir yıl ertelenen Tokyo Olimpiyatları ile Paralimpik Oyunları, 15 bin sporcunun katılımıyla 2021 yaz ve sonbaharında Japonya'da düzenlendi.

Kaynak: AA