15 Nisan 2024, Pazartesi
Haber Giriş: 01.06.2023 10:51 | Son Güncelleme: 01.06.2023 11:25

Kim Jong-un'un kız kardeşi: ABD ile diyalog kurmaya gerek duymuyoruz

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un kız kardeşi Kim Yo-jong, ülkesinin olumsuz sonuçlanan askeri casus uydu fırlatma denemelerinin yakında başarıya ulaşacağını söyledi. ABD ile diyalog kurmaya gerek duymadıklarına dikkati çeken Kim Yo-jong "Düşmanca politikaların faydası olmayacağını anlasınlar" dedi
Fotoğraf: Korea Summit Press Pool/Getty Images
Fotoğraf: Korea Summit Press Pool/Getty Images

Yonhap'ın haberine göre, Kim Yo-jong, ABD'nin, Kuzey Kore'nin uzaya balistik uydu fırlatma girişimini kınamasına tepki gösterdi. Kim Yo-jong, yaptığı yazılı açıklamada, "Eğer Kuzey Kore'nin uydu fırlatması özellikle engellendiyse, binlerce uydu fırlatan ABD ve diğer ülkeler kınanmalıdır. Kuzey Kore'nin askeri casus uydusunun yakında düzgün şekilde uzaya gönderileceği ve görevine başlayacağı kesin" ifadesini kullandı.

Ülkesinin askeri casus uyduya ulaşabilmesinin "düşmanların" en korktuğu şey olduğunun bir kez daha kanıtlandığına işaret eden Kim Yo-jong, keşif uydusu geliştirmek için daha fazla çaba sarf etmeleri gerektiğinin farkında olduklarını vurguladı.

"BMGK'nin yaptığı haydutluk"

Kim Yo-jong, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK), Kuzey Kore'nin balistik teknoloji kullanmasını yasaklayan kararının ülkesinin uzaydan yararlanma hakkını ihlal ettiği ve bunun "haydutluk" olduğu değerlendirmesinde bulundu.

"ABD ile diyalog kurmaya gerek duymuyoruz"

Ülkesine karşı "düşmanca politikalar" izleyen ABD ile diyalog kurmaya gerek duymadıklarına dikkati çeken Kim Yo-jong, "Daha saldırgan bir tavırla karşı koyma tarzımıza devam edeceğiz ki onlar da Kuzey Kore'ye yönelik düşmanca politikaların faydası olmayacağını anlasın" ifadesini kullandı.

Kuzey Kore'nin fırlatma yapması yasaklanmıştı

Kuzey Kore'nin dün sabah saatlerindeki fırlatışının, taşıyıcı roket sisteminde yaşanan arıza nedeniyle başarısız olduğu bildirilmişti. ABD ve Birleşmiş Milletler (BM) de Kuzey Kore'nin balistik füze teknolojisi kullanarak yaptığı başarısız askeri casus uydu fırlatma denemesini kınamıştı. BMGK, nükleer silah programı nedeniyle uyguladığı yaptırımlar kapsamında Kuzey Kore'nin güdümlü füze teknolojisiyle fırlatış yapmasını yasaklamıştı.