06 Aralık 2023, Çarşamba
Haber Giriş: 30.04.2023 17:24 | Son Güncelleme: 30.04.2023 17:47

Kim Jong-un'un kız kardeşi Biden'ı hedef aldı

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un'un kız kardeşi Kim Yo Jong, ABD ile Güney arasında imzalanan, Kuzey'in tehditlerine karşı nükleer caydırıcılık çabalarını destekleyen Washington Deklarasyonu'nu kınayarak müttefiklerin planının ciddi tehlikeyle sonuçlanacağını söyledi
Kim Jong-un'un kız kardeşi Biden'ı hedef aldı

Kuzey Kore’nin resmi Kore Merkezi Haber Ajansı'nın (KCNA) haberine göre, Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol'un ABD ziyaretinde, Kuzey Kore'yi komşusuna saldırmaktan caydırmak amacıyla Seul ile Washington arasında imzalanan Washington Deklarasyonu'na ilişkin ilk değerlendirmeyi yaptı.

Kim, anlaşmanın Kuzey'e karşı en düşmanca ve saldırgan eylem iradesini yansıttığını ve sadece Kuzeydoğu Asya'nın ve dünyanın barış ve güvenliğinin daha ciddi tehlikeye atacağını ifade etti. Aynı zamanda Kore İşçi Partisi Merkez Komitesi Daire Başkan Yardımcılığını yürüten Kim, güvenlik ortamındaki değişikliğin Kuzey'i daha kararlı adımlarla harekete geçireceği konusunda uyardı. ABD ile Güney ittifakını düşman olarak tanımlayan Kim, ittifakın Kore Yarımadası çevresindeki nükleer varlığı güçlendirmeleri halinde Kuzey'in meşru müdafaa hakkını onlarla doğru orantılı kullanacağını belirtti. 

Biden'a bunak, Yoon'a aptal dedi

Kim, ABD Başkanı Joe Biden'ın ABD'ye veya müttefiklerine yönelik herhangi bir nükleer saldırının, Kuzey'deki rejimin sona ermesiyle sonuçlanacağı yönündeki uyarısını, bunak kişinin saçma sapan sözleri şeklinde değerlendirdi. Yoon'u ise beceriksizliğiyle güvenliği krize iten bir aptal olarak nitelendiren Kim, "ABD ile Güney Kore'nin boş hayali bundan böyle daha sert yanıt bulacak" dedi. Güney Kore'nin Koreler arası ilişkilerden sorumlu Birleştirme Bakanlığı, Kim'in sözlerini aşırı zorlama şeklinde nitelendirerek kınadı. Güney Kore lideri Yoon Suk Yeol’un Beyaz Saray ziyareti sırasında iki ülke arasında yapılan bir dizi anlaşmaya öfkelenen kardeş Kim, Biden (80) için “geleceği olmayan yaşlı adam” dedi.