24 Temmuz 2024, Çarşamba Gazete Oksijen
Haber Giriş: 09.05.2022 22:16 | Son Güncelleme: 09.05.2022 22:39

Kraliçe Elizabeth dünyanın en uzun süre görev yapan üçüncü hükümdarı oldu

96 yaşındaki Kraliçe Elizabeth, tam 70 yıl 92 gün tahtta kalarak, dünyanın en uzun süre görev yapan üçüncü hükümdarı oldu. Ancak sağlık sorunları olan Kraliçe'nin 59 yıl sonra ilk kez parlamento açılışına katılamayacağı öğrenildi
Kraliçe Elizabeth dünyanın en uzun süre görev yapan üçüncü hükümdarı oldu

Kraliçe II. Elizabeth, dünyanın en uzun süre tahtta kalan üçüncü hükümdarı ünvanını aldı. İngiltere Kraliçesi, 34 gün içinde dünyanın en uzun süre tahtta kalan ikinci hükümdarı ünvanını da alacak.

34 gün sonra ikincilik ünvanı alacak

96 yaşındaki Elizabeth bu hafta hayatında yeni bir dönüm noktasına ulaştı. Tam 70 yıl 92 gündür tahtta olan Elizabeth,  Şubat 1929’daki ölümüne kadar 70 yıl 91 gün hüküm süren Lihtenstaynlı II. Johan’ı geride bıraktı. Ve sadece 34 gün içinde 1946’dan Ekim 2016’daki ölümüne kadar tahtta 70 yıl 126 gün kalan Tayland Kralı Bhumibol Adulyadej’i de geri de bırakacak. 88 yaşında ölen Adulyadej, Kraliçe’den önce dünyanın en uzun yaşayan hükümdarıydı.

Dünyanın en uzun süre görev yapan hükümdarı ünvanı ise 72 yıl, 110 gün tahtta kalan Fransız Kralı XIV.Louis'e ait.

Elizabeth, Eylül 2015'te büyük büyük büyükannesi Kraliçe Victoria'yı geçerek en uzun süre tahtta kalan İngiliz hükümdarı oldu. Kraliçe’nin, Platin Jübilesi gelecek ay yapılacak bir şenlik ile kutlanacak. 

Monarşiler arasında 70. yıl dönümü kutlamaları için düzenlenen etkinliklere Platin Jübile deniliyor.

Parlamento açılış konuşmasını Charles yapacak

Son zamanlarda sık sık sağlık sorunlarıyla gündeme gelen Kraliçe, yarın yapılacak İngiliz parlamentosunun yeni yasama yılının açılışına 59 yıl sonra ilk kez katılamayacak. En büyük oğlu Galler Prensi Charles'ın Kraliçe adına konuşmasını okuyacağı belirtildi.

Sadece hamileyken katılamamıştı

Buckingham Sarayı'ndan yapılan açıklamada, "Kraliçe, epizodik hareketlilik sorunları yaşamaya devam ediyor ve doktorlarına danışarak, istemeyerek yarın parlamentonun açılışına katılmamaya karar verdi." ifadesi kullanıldı. Böylelikle Kraliçe, 59 yıl sonra ilk kez parlamentonun yeni yasama yılı açılışına katılmayacak.

2. Elizabeth, tahtta bulunduğu süre içinde Winston Churchill'den Boris Johnson'a kadar toplam 14 İngiliz başbakanı gördü.

Kraliçe, sağlık sorunları nedeniyle son zamanlarda halka açık bir dizi programını iptal etmek zorunda kalmıştı. Kraliçe Elizabeth, tahtta bulunduğu süre boyunca, şimdiye kadar sadece 1959 ve 1963'te hamile olduğu dönemlerde iki kez parlamentonun açılışına katılamamıştı.

(Kaynak: DailyMail, AA)