17 Ağustos 2022, Çarşamba
Haber Giriş: 05.08.2022 13:49 | Son Güncelleme: 05.08.2022 13:51

Kremlin: Türkiye'nin Suriye konusunda güvenlikle ilgili meşru endişeleri var

Kremlin Sözcüsü Peskov, Türkiye'nin Suriye konusunda güvenlikle ilgili meşru endişelerinin olduğunu ve bunları dikkate aldıklarını söyledi
Kremlin: Türkiye'nin Suriye konusunda güvenlikle ilgili meşru endişeleri var

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Soçi'de gerçekleştireceği görüşme öncesi açıklamalarda bulundu. Görüşmede, Montrö Boğazlar Sözleşmesi'nin ele alınıp alınmayacağı yönündeki soruyu yanıtlayan Peskov, "Burada konuşulacak bir şey yok. Sözleşme çalışıyor ve bu sözleşme çok hem de çok önemli" dedi.

"Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde olası operasyon düzenlemesi Rusya'yı endişelendiriyor mu?" sorusunu cevaplayan Peskov, bu konunun görüşmede ele alınacağını söyledi.

Basın toplantısı planlanmıyor

Peskov, "Türkiye’nin güvenlikle ilgili meşru endişeleri var ve bunları dikkate alıyoruz. Ancak, Suriye’deki durumu istikrarsızlaştıracak ayrıca toprak ve siyasi bütünlüğüne tehdit oluşturacak eylemlere izin verilmemesi gerekiyor" ifadelerini kullandı. Dmitriy Peskov, Erdoğan ile Putin'in görüşmesinin ardından basın toplantısı planlanmadığını söyledi.