29 Şubat 2024, Perşembe
Haber Giriş: 11.09.2023 16:27 | Son Güncelleme: 11.09.2023 17:32

Kuzey Kore Kim Jong-un'un Rusya'yı ziyaret edeceğini doğruladı

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in daveti üzerine Rusya'ya gideceği açıklandı. New York Times, Kim Jong-un'un ana ziyaret sebebinin silah satışı olduğunu söylüyor
Kuzey Kore Kim Jong-un'un Rusya'yı ziyaret edeceğini doğruladı

Kuzey Kore'nin resmi Kore Merkezi Haber Ajansı'na (KCNA) göre, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un yakın zamanda Rusya'yı ziyaret edecek. Yeri ve zamanına ilişkin detayların paylaşılmadığı ziyarette Kim, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşecek.

Kim'in treninin yola çıktığı öne sürüldü

Öte yandan Yonhap'ın üst düzey bir Güney Koreli hükümet yetkilisine dayandırdığı haberine göre, Kim Jong-un'u taşıyan tren yola çıktı. Yetkili, "İstihbarat yetkililerin, Kim Jong-un'u taşıyan trenin Vladivostok'a doğru yola çıktığını tespit ettiğini biliyorum" dedi.

Başka bir üst düzey yetkili ise "Kim Jong-un Pyongyang'dan uzaklaşıyor gibi görünüyor" ifadesini kullandı. Özel zırhlı trenle yapacağı yolculuğunun yaklaşık 20 saat sürmesi beklenen Kim'in, Vladivostok'ta düzenlenen Doğu Ekonomik Forumu'na katılacağı tahmin ediliyor.

Kim'in babası da hep trenle yolculuk ediyordu

Kim'den önce Kuzey Kore lideri olan babası Kim Jong-il de uçak fobisi nedeniyle 17 yıllık görev süresince hep trenle seyahat etmişti. Çin ve Rusya yolculuklarını trenle yapan baba Kim, 2011'de yine bir tren yolculuğunda geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirmişti.

The New York Times'ın ABD'li yetkililere dayandırdığı haberde, Kuzey Kore lideri Kim'in bu ay Rusya'yı ziyaret edeceği ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile "Ukrayna'daki savaşta Moskova için daha fazla silah sağlama ve farklı alanlarda askeri işbirliği olasılıklarını ele almak üzere" bir araya geleceği öne sürülmüştü.

"Silah satarlarsa bedelini ödeyecekler"

Pyongyang'ın, Moskova'ya Ukrayna'daki savaşta kullanmak üzere silah sağlaması ihtimaline ilişkin ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan "Şunu söyleyebilirim, kışa girerken tahıl ambarlarını ve büyük şehirlerin ısıtma altyapılarını hedef alarak başka bir ülkenin egemenlik alanlarını ele geçirmek için savaş alanında kullanmak üzere Rusya'ya silah sağlamak Kuzey Kore'ye olumsuz yansıyacak ve uluslararası toplumda bunun bedelini ödeyecekler" ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak: AA