23 Haziran 2024, Pazar Gazete Oksijen
Haber Giriş: 16.07.2022 12:34 | Son Güncelleme: 16.07.2022 13:11

Liz Truss, Başbakan olursa Ruanda gibi Türkiye'ye de göçmen göndermek istediğini söyledi

İngiltere'de Muhafazakar Parti liderliği için aday olan Dışişleri Bakanı Lis Truss, çok tartışılan göçmenleri Ruanda'ya gönderme planına Türkiye'yi de katmak istediğini söyledi. Truss, milletvekillerine eğer Başbakan olursa iki ülke arasında müzakerelere başlayacağını aktardı
Liz Truss, Başbakan olursa Ruanda gibi Türkiye'ye de göçmen göndermek istediğini söyledi

İngiltere’de, Başbakan Boris Johnson’ın yerine gelmek için yarışan adaylar arasında öne çıkan isimlerden biri olan Liz Truss’ın, Ruanda planına Türkiye’nin de katılmasını isteyeceği öğrenildi. The Times’ın edindiği bilgiye göre Liz Truss, başbakan olursa göçmenleri sınırdışı etmek için hazırlanan Ruanda planına Türkiye gibi ülkeleri de eklemeye çalışacak. 

Dışişleri bakanı, özel olarak milletvekillerine, Truss’ın Kanal göçmen kriziyle mücadele etmek amacıyla Ruanda ile yapılan anlaşmanın benzerini yapmak istediğini söyledi. Buna göre Truss, geçici koruma statüsündeki yaklaşık dört milyon Suriyeli ile dünyadaki en büyük mülteci nüfusuna sahip olmasına rağmen Türkiye ile müzakereleri başlatmak istediğini ekledi. 

Başbakan Boris Johnson, 14 Nisan'da yaptığı açıklamada, 1 Ocak'tan itibaren İngiltere'ye yasa dışı giriş yapan herkesin Ruanda'ya gönderileceğini ve oraya yerleştirileceğini açıklamıştı. Plana muhalefetin yanı sıra sivil toplum kuruluşları tepki göstermişti.

Truss'a yakın bir kaynak, Türkiye'nin "Liz'in potansiyel olarak bakacağı türden bir ülke" olduğunu söyledi. Kaynak, “Türklerin buna hazır olup olmadığı başka bir soru” diye ekledi. Muhafazakar Milletvekili Christopher Chope, Truss'ın geçtiğimiz günlerde kendisine Türkiye ve İspanya'yı da içeren diğer ülkelerle benzer anlaşmalar yapmayı planladığını söylediğini aktardı. 

Seçim kampanyası ekibi İspanya ile bir anlaşma imzalama olasılığını reddetti, ancak Türkiye gerçekçi bir olasılık olarak gösterildi. Truss'un rakibi ticaret bakanı Penny Mordaunt, The Times'a Ruanda politikasını sürdüreceğini, ancak bunun yasadışı göçle mücadeleye yönelik dört maddelik bir planın parçası olacağını söyledi.

(Kaynak: The Times, DailyMail)