03 Şubat 2023, Cuma
Haber Giriş: 26.01.2023 00:08 | Son Güncelleme: 26.01.2023 09:56

Meclis komitelerinden çıkarılan Demokratlar, McCarthy'e yüklendi

Kevin McCarthy, Kongre üyeleri Adam Schiff ve Eric Swalwell'in Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi'ndeki görevlerine son verdi, Senatör Ilhan Omar'ın ise Dış İlişkiler Komitesi'nden alınması yönünde görüş belirtti. Demokratlar Temsilciler Meclisi Başkanı'na ateş püskürdü
Meclis komitelerinden çıkarılan Demokratlar, McCarthy'e yüklendi

Adam Schiff ve Eric Swalwell başkent Washington'daki Kongre binasında yaptıkları ortak basın toplantısında Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy'e yüklendi. Schiff, McCarthy'nin bu kararının Cumhuriyetçilerin "aşırıcı" üyelerinin taleplerine boyun eğerek aldığı görüşünü savunarak, Meclis Başkanı'nın İstihbarat Komitesini siyasi bir oyuncak gibi kullandığı yorumunda bulundu. Bu kararın, McCarthy'nin "başkan olarak ne kadar zayıf olduğunu gösterdiğini" öne süren Schiff, bunun neticesinde istihbarat yetkilileri ile Kongre arasında bir güvensizlik oluşabileceğine işaret etti.

"Gücünü kötüye kullanıyor"

Swalwell de Temsilciler Meclisi Başkanı McCarthy'nin siyasi muhaliflerini küçük düşürmek ve karalamak için gücünü kötüye kullandığını belirterek, McCarthy'nin bu adımları yüzünden milletvekilleri Omar, Schiff ve kendisinin ölüm tehditleri aldıklarını söyledi.

"Aşırıcı politikalara karşı duracağız"

Kongrenin Müslüman üyelerinden Omar da Amerikan tarihinde bir Kongre üyesinin komite üyeliklerinin yalnızca yolsuzluk, rüşvet, cinsel istismar, şiddeti teşvik gibi nedenlerle sonlandırıldığına dikkati çekerek, McCarthy'nin kendilerini ilgili komitelerden uzaklaştırmasını "partizanlık, demokrasiye darbe ve ulusal güvenliğe tehdit" şeklinde niteledi.

McCarthy'ye "riyakar" yakıştırması

McCarthy'nin intikam ve eski Başkan Donald Trump'ın gönlünü almak için bu adımları attığını öne süren Omar, Komitelerde yer almasalar dahi Cumhuriyetçilerin aşırıcı politikalarına karşı durmaya devam edeceklerinin altını çizdi. Milletvekilleri diğer taraftan, yeni yasama döneminde özgeçmişiyle ilgili yalanlar söylediği ortaya çıkan Cumhuriyetçi George Santos ve aşırı sağcı Marjorie Taylor Greene gibi "beyaz üstünlükçü ve antisemitik" milletvekillerinin önemli komitelerde yer almasını "riyakarlık" olarak niteledi.

Temsilciler Meclisi Başkanı McCarthy'nin, milletvekili Schiff'in eski Başkan Trump'ın azil soruşturmasına öncülük etme, Omar'ın müttefik İsrail'in bazı politikalarını eleştirmesi ve Swalwell'in ise bir Çin istihbarat görevlisiyle bağları olduğuna ilişkin haberler üzerine görevden alınmasını savunduğu belirtiliyor. Bu suçlamaları reddeden Demokrat milletvekilleri, görevleri boyunca yanlış bir şey yapmadıklarını ifade ederek, Meclis Başkanı'nın siyasi nedenlerle adım attığını savunuyor.

Daha fazla bilgi

McCarthy, komitelerin "kötüye kullanımının" ulusal güvenlik ve gözetim misyonlarını ciddi şekilde baltaladığını öne sürerek, Schiff ve Swalwell'in İstihbarat Komitesi'ndeki görevlerine son vermişti. Demokratlar ise 2021'de, eski ABD Başkanı Donald Trump'a güçlü desteğiyle bilinen Cumhuriyetçi vekil Marjorie Taylor Greene'yi, "ırkçı söylemleri" ve "komplo teorilerini yaydığı" gerekçeleriyle Temsilciler Meclisindeki komite görevlerinden almıştı.

 

 

 

Kaynak: AA