10 Aralık 2023, Pazar
Haber Giriş: 21.11.2023 13:51 | Son Güncelleme: 21.11.2023 14:46

Mozart'ın son evi: 50 odalı kale satışa çıkıyor

Dünyaca ünlü besteci Wolfgang Amadeus Mozart’ın, Avusturya'nın kayak kasabası Semmering'in eteklerindeki kaldığı son evi olan tarihi kale Schloss Stuppach açık artırmada satılıyor
Fotoğraf: Avusturya'nın kayak kasabası Semmering
Fotoğraf: Avusturya'nın kayak kasabası Semmering

Avusturya'nın kayak kasabası Semmering'in eteklerinde, ünlü besteci Wolfgang Amadeus Mozart'ın son evi olarak hizmet veren tarihi kale Schloss Stuppach, yakında açık artırmaya çıkacak.

New York Post'un haberine göre, 1130 yılında inşa edilen 900 yıllık yapı, 3,7 dönümlük bir arazi üzerine kurulu 26.909 metrekarelik saray gibi bir alana yayılmış ve toplam 50 odaya sahip. Dört katlı binada sinema, kütüphane ve eğlence alanının yanı sıra şapel ve zindan gibi benzersiz eski tarz odalar da bulunuyor.

Top 10 Real Estate Deals'ın raporuna göre, yapı 15. ve 17. yüzyıllarda bazı değişiklikler geçirmiş ve yıllar içinde Napoleon Bonaparte, Papa Pius VI, Prenses Isabella von Bourbon-Parma ve İmparator Franz Stephan von Lothringen gibi ünlü ziyaretçileri konuk etmiştir.

13.127 milyon dolara listelenmişti

Daha önce fiyatı 13.127 milyon dolar olarak belirtilen bu simgesel yapı Sotheby's International Realty tarafından 'Aşağı Avusturya'da hala özel kişilerin elinde bulunan az sayıdaki yapıdan biri' olarak değerlendiriliyor. Şirket 1 Aralık'tan itibaren teklifleri kabul edecek.

Çeşitli imkanların bulunduğu dört katlı bina aynı zamanda müzik tarihinin de önemli bir parçası. Mozart, bugün dünyanın en değerli eserlerinden biri olarak kabul edilen ünlü Requiem'ini bu kalede hazırlamaya başladı. Ancak ünlü besteci 1791’de 35 yaşında hayatını kaybetti ve son başyapıtı Requiem'i yarım bıraktı.

Kalenin önceki sahipleri yapıyı, müzik performansları ve konferanslar için birinci sınıf bir cazibe ve etkinlik merkezi olarak kullanıyordu ancak şu anda kale, kulüp salonu ve tiyatro gibi bağımsız işletmelere de ev sahipliği yapıyor.

Mozart hakkında

Wolfgang Amadeus Mozart veya vaftiz adıyla Johannes Chrysostomus Wolfgangus Theophilus Mozart, Klasik Batı Müziği'nde Klasik dönemin etkili ve üretken bestekârlarından biridir.

Babası Leopold’da aynı zaman da çok başarılı bir müzik bestekarıydı. Evinde beste yaparken oğlunun müziğe olan yeteneğini keşfedip Mozart daha 3 yaşındayken müziği bırakıp oğluyla ilgilenmeye başladı. Babası, Mozart’a klavye, keman, ve birçok müzik aleti öğmekle kalmayıp çok ağır bir müzik eğitimi vermiştir.

Mozart’ın müziğe olan akıl almaz yeteneği ve müzik kulağı sayesinde birçok besteyi 4 yaşında öğrenip çalmıştır. Daha 5 yaşındayken ilk iki bestesini çıkaran Mozart, ilk konserini de Münih’te 6 yaşında vermiştir. Sonrasında da Mozart, babası ve ablası eşliğinde 12 yaşına kadar Avrupa’nın çeşitli yerlerinde konserler vermiştir.