15 Nisan 2024, Pazartesi
Haber Giriş: 14.03.2023 23:59 | Son Güncelleme: 15.03.2023 00:01

Netanyahu'dan Ukrayna'ya askeri yardım için hamle

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Ukrayna'ya askeri yardım sağlanması konusunda ilk kez bir güvenlik görüşmesi gerçekleştirdi
Netanyahu'dan Ukrayna'ya askeri yardım için hamle

İsrail kamu yayın kuruluşu KAN'ın haberine göre, Netanyahu, İsrailli güvenlik yetkilileriyle, Ukrayna'ya askeri yardım sağlanması konusunu görüşmek üzere toplantı düzenledi. Toplantıya Savunma Bakanı Yoav Gallant ve Dışişleri Bakanı Eli Cohen, dış istihbarat servisi Mossad Başkanı David Barnea, Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi, Başbakan'ın Askeri Sekreteri Avi Gil ve diğer yetkililer katıldı.

Toplantıda, konuya ilişkin herhangi bir karar alınmadı. İsrail merkezli Yedioth Ahronoth gazetesinin haberinde ise Netanyahu'nun düzenlediği bu toplantının türünün ilk örneği olduğu belirtildi. Haberde, görüşme sırasında İsrail Milli Güvenlik Konseyi temsilcilerinin, Ukrayna'nın İsrail savunma sistemlerinin alınmasına ilişkin talepleri ve Rusya'ya karşı duyarlılık konusunda sunumda bulunduğu ifade edildi.

Gazetenin haberinde, akıllı füze uyarı sistemini Kiev'e taşımaya ve mayınları temizlemesine yardım etmeye hazır olduğunu ifade eden İsrail'in, Ukrayna'ya silah sağlamayı henüz onaylamadığı kaydedildi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, 4 Şubat'ta Paris'te ziyareti kapsamında Fransız LCI kanalına verdiği röportajda, Ukrayna'ya Demir Kubbe hava savunma sistemini gönderme ihtimalini inceleyeceğini söylemişti.

Kaynak: AA