14 Ağustos 2022, Pazar
Haber Giriş: 03.05.2022 14:41 | Son Güncelleme: 03.05.2022 14:58

Papa, Putin ile görüşmek için Moskova'ya gitmek istediğini söyledi

Katoliklerin lideri Papa Franciscus, Ukrayna-Rusya Savaşı'nı durdurmak üzere Moskova'da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmek istediğini söyledi. Rusya'ya gönderdiği mesaja hala yanıt alamadığını belirten Papa, "Bu kadar vahşet nasıl durdurulamaz" dedi.
Papa,  Putin ile görüşmek için Moskova'ya gitmek istediğini söyledi

Katoliklerin ruhani lideri Papa Franciscus, İtalyan Corriere della Sera gazetesine konuştu. Savaşın ilk gününde Rusya'nın Vatikan Büyükelçisine gittiğini hatırlatan Papa, "Büyükelçiliğe giderek, tüm dünyanın göreceği şekilde bir tavır sergilemek istedim. Büyükelçiden bu durumu açıklamalarını istedim ve 'Lütfen durun' dedim. Daha sonra savaşın 20. gününde ise Kardinal Parolin ile Rusya'ya bir mesaj göndererek Moskova'ya gitmek için uygun olduğumu ilettim. Elbette ki Kremlin'in liderinin buna onay vermesi gerekiyordu. Mesajımıza halen yanıt alamadık" dedi.

"Kiev'e gitmeden önce Putin ile görüşmeliyim"

25 yıl önce aynı şeylerin Ruanda'da yaşandığını belirten Papa, "Putin'in şu anda bu görüşmeyi yapmak istememesinden korksam da halen ısrar ediyoruz. Bu kadar vahşet nasıl durdurulamaz" diye konuştu. Papa, daha önce gündeme gelen Kiev'e ziyaretiyle alakalı, "Şu anda Kiev’e gitmiyorum. Önce Moskova'ya gitmeliyim, önce Putin ile görüşmeliyim. Gitmem gerektiğini hissediyorum. Ben de bir rahibim, başka ne yapabilirim? Elimden geleni yaparım eğer Putin, kapıyı açarsa…" yorumunu yaptı.

"Orban, Rusların her şeyi 9 Mayıs'ta bitirme planı olduğunu söylemişti"

Katoliklerin ruhani lideri, Ukrayna'daki silahlanmaya yönelik herhangi bir yorum yapamayacağını ancak şu anki savaşların üretilen silahları test etmek için olduğunu kaydetti. Papa ayrıca Macaristan Başbakanı Viktor Orban ile 21 Nisan'da yaptıkları görüşmeyi anımsatarak, "Orban ile buluştuğumuzda bana Rusların her şeyi 9 Mayıs’ta bitirmeye yönelik bir planı olduğunu söyledi." ifadesini de kullandı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise 1 Mayıs'ta bir İtalyan televizyonuna yaptığı açıklamada, "Rusya, Ukrayna'daki özel operasyonun tamamlanmasını, Nazizm'e karşı kazanılan 9 Mayıs Zafer Günü'ne kadar hızlandırmayı amaçlamıyor. Askerlerimiz eylemlerini belirli bir tarih üzerine yapay olarak uyarlamayacak” ifadeleriyle savaşın 9 Mayıs’ta biteceği iddialarını geri çevirmişti.

Kaynak: AA