08 Aralık 2023, Cuma
Haber Giriş: 21.11.2023 13:11 | Son Güncelleme: 21.11.2023 13:32

Papua Yeni Gine'de Ulawun Yanardağı'nda patlama: Küller gökyüzüne yükseliyor

Pasifik'teki ada ülkesi Papua Yeni Gine'deki Ulawun Yanardağı'nda meydana gelen patlamanın ardından oluşan yoğun külün gökyüzüne doğru yükselmeye devam ettiği açıklandı
Papua Yeni Gine'de Ulawun Yanardağı'nda patlama: Küller gökyüzüne yükseliyor

Papua Yeni Gine Jeolojik Tehlikeler Yönetim Birimi, Ulawun Yanardağı için alarm seviyesinin çok güçlü patlama anlamına gelen Aşama 4'ten orta ila güçlü bir patlama anlamına gelen Aşama 3'e düşürüldüğünü aktardı.

Yetkililer de deniz seviyesinden 2 bin 334 metre yükseklikte bulunan yanardağın hala aktif olduğunu ve patlamanın süresiz olarak devam edebileceğini belirtti. Yetkililer, yanardağ yakınında palm yağı elde etmek için ekim yapılan alanlardaki bitkilerin yapraklarının solmasına neden olan küllerin çatılarda biriktiğini ifade etti. Patlama sonrası volkanik dumanın 15 bin metre yüksekliğe eriştiğinin tahmin edildiği belirtildi.

Japonya Meteoroloji Ajansı'ndan (JMA) yapılan açıklamada, Papua Yeni Gine'deki Ulawun Yanardağı'nda meydana gelen patlama sonrası volkanik dumanın 15 bin metre yüksekliğe eriştiğinin tahmin edildiği belirtildi.

Olası tsunami dalgaları Japonya'ya ulaşabilir

Açıklamada, patlamanın, Japonya kıyılarına erişecek tsunami dalgalarına yol açabilme ihtimalinin göz önünde bulundurulduğu kaydedildi. Deniz seviyesinde anormal yükselme saptanmadığı aktarılan açıklamada, sahil şeridinde yaşayanların uyarılara duyarlı olması istendi. Açıklamada, olası tsunami dalgalarının, öncelikle başkent Tokyo'nun güney bölgesi açıklarındaki Izu takımadalarına ulaşabileceği belirtildi.

Ülkede uçuşlar iptal edildi

Ulusal Havaalanları Şirketi (NAC), Facebook'ta yaptığı paylaşımda, patlamadan sonra oluşan kül bulutunun ardından güvenliği sağlamak için bazı uçuşların iptal edildiğini ve Batı Yeni Britanya eyaletinde bulunan Hoskins Havaalanının geçici olarak kapatıldığını bildirdi.

Yerel basında çıkan haberlerde, yetkililerin küllerden etkilenebilecek bölgelerdeki insanları güvenli yerlere tahliye etmeye hazırlandığı iddia edildi. Ulawun Yanardağı'nda dün patlama meydana gelmişti.

Kaynak: AA