16 Temmuz 2024, Salı Gazete Oksijen
Haber Giriş: 02.06.2023 14:41 | Son Güncelleme: 02.06.2023 14:45

Polonya Başbakanı: Özgürlüğümüzü korumak en kutsal ulusal görevimiz

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Rusya'nın saldırganlığının radikal siyasi ve ekonomik değişimlere yol açtığını vurguladı. Morawiecki, "Ne barış, ne güvenlik ne de özgürlük bir kez ve sonsuza kadar verilmez. Bunları korumak bizim en kutsal ulusal görevimizdir" dedi
Polonya Başbakanı: Özgürlüğümüzü korumak en kutsal ulusal görevimiz

Polonya'nın başkenti Varşova'da düzenlenen Büyük Proje konferansına video mesaj gönderen Mateusz Morawiecki, Ukrayna'nın kahramanca bir direniş sergilediğini ifade etti. Morawiecki, dünyada kuralların değiştiğini belirterek "Post-politika dönemi gözlerimizin önünde sona eriyor. Siyaset, savaşın korkunç yüzüne bürünerek bize kendini hatırlattı" ifadesini kullandı.

Avrupa'nın insan onuru, bireysel özgürlük ve demokrasi değerlerini savunduğunu vurgulayan Morawiecki, Ukrayna-Rusya savaşında söz konusu olanın Kiev'in bekası değil aynı zamanda Batı'nın geleceği olduğunu ifade etti. Morawiecki, Rusya'nın saldırganlığının radikal siyasi ve ekonomik değişimlere yol açtığını belirterek, "Bugün hiçbir şüpheye yer bırakmayacak şekilde biliyoruz ki ne barış, ne güvenlik ne de özgürlük bir kez ve sonsuza kadar verilmez. Bunları korumak bizim en kutsal ulusal görevimizdir" diye konuştu. Avrupa için Rusya'nın zaferinin en büyük tehlike olduğuna dikkati çeken Morawiecki, şunları kaydetti:

"Ukrayna'nın kahramanca direnmesi ve Polonya'nın başını çektiği Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinin NATO'nun tamamını yanlarına alarak Ukrayna'nın imdadına koşması, Batı'nın nihayet Rusya'ya karşı durmasını sağladı. Güçlü ve mirasının bilincinde, büyüklüğünü inşa eden değerlere sadık bir Avrupa, günümüzün tarihi çalkantılarından sağ çıkabilir. Bu hepimiz için büyük bir görevdir, çünkü hiç kimse bizim neslimizi bu görevi yerine getirmekten alıkoyamaz"