20 Temmuz 2024, Cumartesi Gazete Oksijen
Haber Giriş: 04.01.2023 15:32 | Son Güncelleme: 04.01.2023 16:15

Putin: Gelişmiş silahlar üretmeye devam edeceğiz

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus ordusunun muharebe potansiyelini geliştirmeye, ülkenin güvenliğini sağlayacak gelişmiş silahlar üretmeye devam edeceklerini söyledi
Putin: Gelişmiş silahlar üretmeye devam edeceğiz

Putin, Rus donanmasına ait Sovyetler Birliği Filosu'ndan Amiral Gorşkov isimli fırkateynin muharebe görevine başlaması için yapılan törene çevrim içi katıldı. Törende Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile geminin komutanı İgor Krahmal da hazır bulundu.

"Benzeri olmayan sistemle donatıldı"

Fırkateynin uzun mesafeli deniz yolculuğuna bugün başlayacağını belirten Putin, "Gemi, benzeri olmayan deniz tabanlı Tsirkon hipersonik füze sistemi ve diğer son nesil silahlarla donatıldı" dedi. Söz konusu silah sistemlerinin dünyanın hiçbir ülkesinde benzeri olmadığını söyleyen Putin, bu tür silahların, Rusya'yı potansiyel dış tehditlerden güvenilir bir şekilde korumayı mümkün kılacağını belirtti.

Putin, "Silahlı Kuvvetlerin muharebe potansiyelini geliştirmeye, önümüzdeki on yıllarda Rusya'nın güvenliğini koruyacak gelişmiş silah ve teçhizatlar üretmeye devam edeceğiz" diye konuştu.

Atlantik, Hint Okyanusu ve Akdeniz'de görev yapacak

Savunma Bakanı Şoygu da geminin 'Tsirkon' hipersonik füzelerle Atlantik ve Hint okyanuslarının yanı sıra Akdeniz’de uzun bir deniz yolculuğuna çıkacağını bildirdi. Geminin denizde ve karada düşmana nokta atışı ve güçlü saldırılar yapma yeteneğine sahip olduğuna dikkati çeken Şoygu, hipersonik füzelerin gelişmiş hava savunma ve füze savunma sistemlerinin üstesinden gelme yeteneğine sahip olduğunu vurguladı.

Rusya'nın kuzeyindeki Barents Denizi'nde, Mayıs 2022'de, Sovyetler Birliği Filosundan Amiral Gorşkov fırkateyninden Tsirkon hipersonik seyir füzesiyle test atışı yapılmış, yaklaşık 1000 kilometre uzaklıktaki bir deniz hedefi vurulmuştu.

Rusya Devlet Başkanı Putin'in 2018'de tanıttığı yeni hipersonik silahların arasında bulunan Tsirkon'un ses hızının 10 katına (Mach 10) kadar çıkabildiği ve 1000 ila 2000 kilometre menzile sahip olduğu açıklanmıştı.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: AA