19 Nisan 2024, Cuma
Haber Giriş: 15.09.2022 11:09 | Son Güncelleme: 15.09.2022 11:15

Putin'e suikast girişimi, Zelenskiy'nin gizemli trafik kazası

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e ait bir araca saldırı yapıldığı ancak Putin'in aracın içinde olmadığı için suikasttan kurtulduğu iddia edildi. Aynı gün Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'nin de trafik kazası geçirmesi dünya basınının birinci sırasında yer aldı
Putin'e suikast girişimi, Zelenskiy'nin gizemli trafik kazası

The Sun gazetesi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in makam aracına saldırı yapıldığını iddia etti. İngiliz gazetesi, Putin'in makam aracının sol ön tekerleğinde bir patlama meydana geldiğini ardından dumanlar çıktığını yazdı. Putin'in aracın içinde olmaması nedeniyle suikasttan kurtulduğunu iddia edildi.  The Sun gazetesi haberini Kremlin kaynaklarına dayandırırken, haber dünya basınında yayınlanmaya başladı. The Sun ayrıca Putin'in güvenli bir yere götürüldüğü bilgisini de aktardı. Rus medyası ise Putin'e suikast yapıldığına dair haberlere yer vermedi. Haber, dünya gündeminin ilk sırasına yerleşirken Rusya'daki resmi kurumlarından konu hakkında henüz açıklama yapılmadı.

Olaydan bağımsız olsa da Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'nin sözcüsü Sergey Nikiforov ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Zelenskiy'in aracına sivil bir aracın çarptığını söyleyerek, "Kiev'de bir otomobil, Ukrayna Devlet Başkanı'nın otomobiliyle çarpıştı. Devlet başkanına eşlik eden doktorlar Zelenskiy'e müdahalede bulundu. Başkanda ciddi bir yaralanma tespit edilmedi. Kolluk kuvvetleri kazayla ilgili soruşturma başlattı" dedi.

İki liderin konvoylarındaki araçlarda aynı gün farklı olayların yaşanması gündem oldu

İzyum kenti dönüşü Kiev'de kaza yapan Zelenskiy kazadan hafif yaralanarak kurtulurken, ofisine dönüşünde yine kamuoyuna açıklama yaptı. Zelenskiy, konuşmasında İzyum kentinin Ruslardan geri alındığını hatırlattı ve şuana kadar 400 yerleşim alanının kurtarıldığını açıklayarak, "Son 5 gündür süren çatışmalarda ordumuz 110 kilometre yol kat etti. 400 yerleşim yeri kurtarıldı ve 150 bin Ukraynalı güvenli ve normal hayatına geri döndü" ifadelerini kullandı.