03 Temmuz 2022, Pazar
Haber Giriş: 21.05.2022 09:19 | Son Güncelleme: 21.05.2022 09:21

Rusya Savunma Bakanlığı: Mariupol'de Azovstal Fabrikası tamamen boşaltıldı

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Konaşenkov, Mariupol'deki Azovstal Metalurji Fabrikası'nda bulunan Ukrayna askerlerinden son grubun da teslim alınarak tamamen boşaltıldığını söyledi
Rusya Savunma Bakanlığı: Mariupol'de Azovstal Fabrikası tamamen boşaltıldı

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Igor Konaşenkov, Azovstal Fabrikası'ndaki son duruma ilişkin açıklamalarda bulundu.

Ruysa'nın tam kontrolüne girdi

21 Nisan'dan bu yana fabrikanın içinde bulunan Ukrayna Azov taburu askerlerinin kuşatma altında olduğunu hatırlatan Konaşenkov, "Fabrika sahası tamamen boşaltıldı. Savaşçıların saklandığı işletmenin yeraltı tesisleri Rus Silahlı Kuvvetleri'nin tam kontrolüne girdi" ifadelerini kullandı.

531 kişilik son grup teslim oldu

Azovstal'dan 16 Mayıs'tan bu yana operasyon boyunca toplam 2 bin 439 Azov taburu ve Ukrayna Silahlı Kuvvetleri mensubu askerin silah bırakarak teslim olduğunu aktaran Konaşenkov, bugün 531 kişilik son grubun da teslim olduğunu dile getirdi.

Putin'e rapor verildi

Azov taburu komutanının özel bir zırhlı araçla fabrika sahasından çıkarıldığı bilgisini paylaşan Konaşenkov, Mariupol şehrinin ve Azovstal Fabrikası'nın tamamen kurtarılması, buradaki operasyonun sona ermesiyle ilgili olarak Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu'nun Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e rapor verdiğini sözlerine ekledi.