23 Nisan 2024, Salı Gazete Oksijen
Haber Giriş: 21.04.2022 09:59 | Son Güncelleme: 21.04.2022 10:05

Rusya'dan nükleer gözdağı: Sarmat kıtalararası balistik füzenin denemesi yapıldı

Rusya, Sarmat kıtalararası balistik füzenin ilk fırlatma denemesinin başarıyla gerçekleştirildi. Putin "Bu silah, bizi tehdit etmeye çalışanları bir kez daha düşündürtecek" dedi. Pentagon ise denemen haberdar olduğunu açıkladı
Rusya'dan nükleer gözdağı: Sarmat kıtalararası balistik füzenin denemesi yapıldı

Rusya Savunma Bakanlığı, Sarmat kıtalararası balistik füzenin ilk fırlatma denemesinin başarıyla gerçekleştirildiğini duyurdu. Sarmat füzesinin; Arhangelsk'ten fırlatılarak, Kamçatka'da bulunan hedefi vurduğu belirtildi.

Putin'den açıklama

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, fırlatma denemesine ilişkin yaptığı açıklamada, Sarmat'ın Rusya'nın güvenliğini temin edeceğini belirterek, "Bu silah, saldırgan söylemlerin hararetiyle bizi tehdit etmeye çalışanları bir kez daha düşündürtecek" ifadesini kullandı.

Pentagon: Sürpriz değil

Pentagon, Rusya'nın Yeni START Anlaşması kapsamında kıtalararası balistik füze denemesi yapacağını ABD'ye bildirdiğini, bunun ABD ve müttefiklerine tehdit oluşturmadığını açıkladı.

 Sarmat füzesi nedir? 

Rusya, 1988'den beri envanterinde bulundurduğu, Batılı devletlerin Şeytan olarak nitelendirdiği kıtalararası balistik füze Voyevoda'nın yerine koymak üzere Sarmat'ı geliştirdi. 2010'dan beri üzerinde çalışılan, Voyevoda'dan daha fazla nükleer başlık taşıyabilen, daha yüksek menzile sahip füzenin, Kuzey ve Güney Kutuplarını geçerek hedefe ulaşabilme kabiliyeti bulunuyor.

Engellenmesi imkansız

Sarmat'ın, yaklaşık 200 tonluk ağırlığı ve kısa süreli aktif uçuş özellikleriyle mevcut füze savunma sistemleri tarafından engellenmesinin imkansız olduğu ileri sürülüyor. Askeri uzmanlar, Sarmat'ın 11 bin ila 18 bin kilometrelik bir menzile sahip olduğunu belirtiyor.