19 Mayıs 2024, Pazar Gazete Oksijen
Haber Giriş: 15.05.2024 16:30 | Son Güncelleme: 15.05.2024 17:51

Slovakya Başbakanı Fico'ya silahlı saldırı düzenlendi

Slovakya Başbakanı Robert Fico, bir hükümet toplantısının ardından silahlı saldırıya uğradı. Açılan ateş sonucu yaralanan başbakan hastaneye kaldırılırken saldırgan ise gözaltına alındı
Slovakya Başbakanı Fico'ya silahlı saldırı düzenlendi

Slovakya Başbakanı Robert Fico, başkent Bratislava’nın yaklaşık 180 kilometre kuzeydoğusundaki Handlova kasabasında hükümet toplantısının yapıldığı bir kültür merkezinin önünde silahlı saldırıya uğradı.

Slovak medyası saldırganın 4 el ateş ettiğini, Başbakan Fico’nun yaralanarak yere düştüğünü aktardı. Slovakya Parlamentosu Başkan Yardımcısı Lubos Blaha yaptığı açıklamada, olayı doğrulayarak Fico’nun hastaneye kaldırıldığını duyurdu. Vücuduna çok sayıda merminin isabet eden başbakanın hayati tehlikesinin bulunduğu bildirildi.

Saldırgan olay yerinde polis tarafından yakalanarak gözaltına alınırken, Başbakan Fico’nun sağlık durumu henüz bilinmiyor. Göreve geldikten sonra Ukrayna’ya askeri yardımı askıya alan ve Rusya ile iletişimi tekrar tesis eden Fico, "Rusya yanlısı bir siyaset izlemekle" eleştiriliyordu.