14 Nisan 2024, Pazar
Haber Giriş: 14.06.2023 07:12 | Son Güncelleme: 14.06.2023 07:45

Trump gizli belge davası sonrası konuştu: Beni yok etmeye çalışıyorlar

Gizli belgeleri usulsüz kullandığı iddiasıyla hakkında suç duyurusunda bulunulmasından saatler sonra Donald Trump, New Jersey'deki golf tesisindeki destekçilerine seslendi, hakkındaki iddianamelerin kendisini yok etmek için tasarlandığını iddia etti
Trump gizli belge davası sonrası konuştu: Beni yok etmeye çalışıyorlar

Trump, geniş güvenlik önlemleri altında geldiği Wilkie D. Fergusson Jr. Mahkeme binasında hakim karşısına çıktı. Yerel saatle 14.00 civarında mahkeme binasına giriş yapan Trump’ın gözaltı uygulaması gereği içeride önce parmak izi alındı. Saat 15.00’te hakim karşısına çıkarılan Trump’a burada hakkındaki, devlete ait gizli belgeleri saklamak ve bu konuda yapılan soruşturmayı engellemekle ilgili 37 ayrı suçlama okundu.

Trump, suçlamaları sessiz şekilde dinlerken, yanında bulunan avukatı Todd W. Blanche, yargıç Jonathan Goodman'a tüm suçlamaları reddettiklerini söyledi. Blanche, nisanda "sus payı" ile ilgili Manhattan mahkemesindeki cezai suçlamalar için de Trump'ın yanında yer almıştı. İddianamede, Trump ile mahkeme salonunda yer alan yardımcısı Walt Nauta'ya da yanlış beyan vermek ve komplo kurmak gibi farklı suçlamalar yöneltildi. Nauta, suçlamalara cevap vermek için süre talep etti.

Yargıç Goodman, Nauta'nın suçlamalara cevap vermesi için 27 Haziran'a tarih verirken, Trump'ın dava hakkında sanık Nauta ile tartışması dahil şahitler ve deliller için bütün gerekli temasların avukatlar üzerinden yapılmasını emretti.

Salonda, Trump hakkında yürütülen soruşturmaya özel yetkili uzman olarak atanan eski Başsavcı Jack Smith de ekibinden diğer 3 savcıyla hazır bulundu.

Biden için sert ifadeler

Trump, Biden'ı temelsiz bir şekilde kendisine yönelik federal suçlamaları düzenlemekle suçladı ve bunları "siyasi zulüm" olarak nitelendirdi. Seçimlere müdahale ettiği gerekçesiyle hakkında soruşturma açılan ve iki kez suçlanan Trump Biden için "sonsuza kadar sadece ülkemiz tarihindeki en yozlaşmış başkan olarak değil, belki de daha da önemlisi, kendisine en yakın haydutlar ve Marksistlerden oluşan bir grupla birlikte Amerikan demokrasisini yok etmeye çalışan başkan olarak hatırlanacak" dedi.

Trump ayrıca kendisine karşı federal suçlamalar yönelten özel danışman Jack Smith'i de dengesiz olarak nitelendirdi.

The Guardian'ın haberine göre Trump, ihlal etmekle suçlandığı Başkanlık Kayıtları Yasası'nı yanlış yorumladı ve "hemen hemen her başkanın yaptığı gibi, kendi başkanlık belgelerimi yanıma aldım" diyerek suçlamaları reddetti. Aslında gizli belgeler Trump'a ait değil. Başkanlık Kayıtları Yasası tüm resmi belgelerin federal hükümete ait olduğunu öngörüyor. Yakın tarihte hiçbir başkan gizli belge yığınlarını iade etmeyi reddetmedi.

 

İkinci kez hakim karşısına çıkan tek ABD başkanı

Trump, nisanda hakkındaki eyalet bazında cezai suçlama için ilk kez New York'ta hakim karşısına çıkarken, bugün de federal bazda suçlamalar nedeniyle "hakim karşısına ikinci kez çıkan ilk eski başkan" olarak tarihe geçti.

Geçen hafta duyurulan 49 sayfalık iddianamede, Trump, Beyaz Saray’daki görevinden ayrılırken gizli belgeleri yanında götürmek ve bununla ilgili federal incelemeleri engellemekle suçlanmıştı.

Trump, devlete ait gizli belgeleri sakladığıyla ilgili suçlamaları “saçma ve asılsız” olarak nitelemiş, "Hile yapıyorlar. Sahtekarlar, yolsuzlar. Bu suçlular ödüllendirilemez, yenilmeleri gerekiyor." ifadelerini kullanmıştı.

Malikanesinden çıkan gizli belgeler olayı

Donald Trump'ın Florida'daki evi, 8 Ağustos 2022 sabahında "gizli belgeler" soruşturması için FBI ajanlarınca basılarak aranmıştı.

Baskını ve hakkında devam eden soruşturmaları "siyasi" olarak niteleyen Trump, özellikle Mar-a-Lago'dan alınan belgelerin "bağımsız bir hakem veya özel bir hakim" tarafından incelenmesi talebinde bulunmuştu.

Trump hakkında yürütülen "gizli belgeler" ve "6 Ocak Kongre baskını" soruşturmalarına özel yetkili uzman olarak atanan eski Başsavcı Jack Smith başkanlık ediyor.

Donald Trump, 4 Nisan'da, 2016 başkanlık seçimleri sırasında bir kadına "sus payı" ödediğine ilişkin suçlamalar kapsamında Manhattan Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkmış, hakkındaki suçlamaları reddetmişti.

Trump, cezai suçlama ile hakim karşısına çıkan ilk eski ABD başkanı olarak tarihe geçmişti.