07 Haziran 2023, Çarşamba
Haber Giriş: 25.05.2022 19:42 | Son Güncelleme: 25.05.2022 21:08

Türkiye ile İsveç ve Finlandiya heyetleri Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde görüştü

Türkiye heyetinin, İsveç ve Finlandiya heyetleri ile NATO'ya üyelik başvurularına ilişkin istişarelerde bulunmak üzere gerçekleştirdiği toplantı sona erdi
Türkiye ile İsveç ve Finlandiya heyetleri Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde görüştü

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki görüşmede, Türkiye heyetine, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal başkanlık etti.

İsveç ve Finlandiya ise görüşmeye, İsveç Başbakanlık Ofisi Devlet Sekreteri Oscar Stenström ve Finlandiya Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Jukka Salovaara'nın başkanlıklarında katıldı.

Türkiye heyetinin, Finlandiya ve İsveç heyetleriyle ayrı ayrı görüşmesinin ardından, üç heyet bir araya geldi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın açıklamalarda bulundu

Basına kapalı gerçekleşen görüşmeler yaklaşık 5 saat sürdü, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, görüşmeler sonrasında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde açıklama yaptı.

İbrahim Kalın konuşmasında, ''NATO bir güvenlik ittifakıdır. Başka bir odağı olan örgüt değildir. Temelinde güvenliğin olduğu bir ittifaktır'' dedi. İttifakın en önemli konusunun mütteffiklerin güvenliğinin eşit bir şekilde karşılanması olduğunu belirten Kalın, ''İsveç ve Finlandiya'nın NATO başvuruları ülke konsepti tarihinde önemli bir döneme tekabül ediyor. İsveç yıllarca tarafsızlığı tercih etmiştir“ yorumunda bulundu. 

Türkiye'nin yaklaşık 70 yıldır ittifakın içerisinde önemli roller oynadığına değinen Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü, ''Türkiye bu 70 yılda NATO içerisinde üzerine düşen görevleri yerine getirmiştir“ dedi. 

Kalın ayrıca, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği konusunda Türkiye'nin güvenlik kaygıları somut adımlarla belli bir takvimde karşılanmazsa sürecin ilerleyemeyeceğini çok net ifade ettiğini sözlerine ekledi. 

Kaynak: AA