27 Mayıs 2024, Pazartesi Gazete Oksijen
Haber Giriş: 10.08.2023 08:35 | Son Güncelleme: 10.08.2023 08:55

Twitter'a Trump'ın bilgilerini geç verdiği için 350 bin dolar ceza

ABD eski Başkanı Donald Trump'ın, Twitter (X) hesabıyla ilgili arama emri çıkarıldığı ve konuyla ilgili talebi zamanında yerine getirmediği için ise sosyal medya platformuna 350 bin dolar para cezası verildiği ortaya çıktı. Bunun üzerine Donald Trump Joe Biden ve Adalet Bakanlığı'na tepki gösterdi
Twitter'a Trump'ın bilgilerini geç verdiği için 350 bin dolar ceza

ABD eski Başkanı hakkında yürütülen soruşturmalara özel yetkili uzman olarak atanan eski Başsavcı Jack Smith'in ofisinin talebi üzerine, 6 Ocak Kongre baskını soruşturmasıyla ilgili olarak Ocak 2023'te Donald Trump'ın Twitter'daki (X) hesabıyla ilgili devlete bilgi sağlamaya yönelik "arama emri" çıkarıldı. Mahkeme ayrıca Twitter'ın, söz konusu arama emrinin varlığı ve içeriğiyle ilgili Trump dahil herhangi birine açıklamasını yasaklayan bir gizlilik emri de aldı. X, nihai olarak emre uysa da talep edilen bilgileri üç gün geç temin ettiği için 350 bin dolarlık para cezası verildi.

Trump'tan tepki

Trump, kendi sosyal medya platformu TruthSocial'dan yaptığı açıklamada Başkan Joe Biden ve Adalet Bakanlığı'na tepki gösterdi. "Sahtekar Joe Biden'ın Adalet Bakanlığı'nın Twitter hesabıma gizlice saldırdığını yeni öğrendim" ifadesini kullanan Trump, bunu medeni haklarına saldırı olarak niteledi.

İfade özgürlüğü hala duruyor mu?

Trump, paylaşımında, "Siyasi rakibim, başkanlık kampanyama zarar vermeye çalışırken çıldırıyor. Daha önce hiç böyle bir şey olmamıştı. (İfade özgürlüğü hakkının bulunduğu) Anayasa'nın Birinci Ek Maddesi hala duruyor mu? Dengesiz Jack Smith seçilmemişlere tüm kanıtları yok etmelerini ve silmelerini söyledi mi? Bunlar Amerika'nın kara günleri." ifadelerine yer verdi.

Daha fazla bilgi

ABD eski Başkanı Donald Trump'ın Twitter'daki hesabı 6 Ocak 2021 Kongre baskını olaylarının ardından askıya alınmış, platformun Elon Musk tarafından satın alınmasından sonra yeniden açılmıştı. Ancak Trump, 8 Ocak 2021'den beri platformda herhangi bir paylaşım yapmadı. Trump'a 1 Ağustos 2023'te 2020 başkanlık seçimlerinin sonuçlarını kendi lehine değiştirme girişimi iddiasıyla 4 suçlama yöneltilmişti. İddianamede, 6 Ocak 2021 Kongre baskınına giden süreçte Trump'ın sosyal medya paylaşımlarına atıfta bulunulmuştu.