18 Nisan 2024, Perşembe
Haber Giriş: 05.02.2023 15:31 | Son Güncelleme: 05.02.2023 15:43

Uzaydan gelen 8 gizemli sinyal tespit edildi

Bilim insanlarınca geliştirilen özel bir algoritma, uzaydan gelen 8 gizemli sinyal tespit etti. Kaynağı araştırılan sinyallerin 30 ila 90 ışıkyılı uzaklıktan geldiği öğrenildi
Uzaydan gelen 8 gizemli sinyal tespit edildi

Makine öğrenimi ile çalışan yeni bir algoritma, 30 ila 90 ışıkyılı uzaklıktaki beş yıldızdan gelen sekiz yeni radyo sinyali tespit etti. Sinyaller muhtemelen dünya dışı varlıklardan gelmiyor olsa da kaynağı henüz öğrenilemedi.

LiveScience'ın haberine göre Toronto Üniversitesi'nden algoritmanın arkasındaki bilim insanları, teleskoplarından gelen verileri düzenlemek için yeni bir algoritma kullanarak dünya dışı yaşam arayışını kolaylaştırdıklarını söyledi. Makine öğrenimini kullanan algoritma, bilim insanlarının derin uzaydan gelen gerçek sinyallere odaklanmalarını sağlamak için insan yapımı parazitleri ayıklıyor ve daha sonra bu bilgilerde teknolojik olarak üretilen sinyallerden geldiklerini gösterebilecek kalıplar buluyor.

Nature Astronomy dergisinde yayımlanan yeni makalenin başyazarı olan Toronto Üniversitesi öğrencisi Peter Ma, bir haber bülteninde şöyle diyor: "Uzaydaki heyecan verici radyo sinyallerini Dünya'dan gelen ilginç olmayan radyo sinyallerinden ayırt etmemiz gerekiyor."

Elbette, sinyaller bilim insanlarının dünya dışı sinyallerin görünmesini bekledikleri şekilde görünse de, henüz bunların arkasında uzaylıların olduğuna ikna olmadıklarını söylüyorlar. Ancak aynı sinyalleri tekrar görerek bunların ekstra bir anlamı olma ihtimalini arttırmayı umuyorlar.

Bilim insanları bu yönde çalışmalarına hız katarken yeni algoritmayı daha da büyük bir radyo teleskop setine odaklamayı umuyor.

Toronto'daki Dunlap Astronomi ve Astrofizik Enstitüsü'nde araştırma görevlisi olan Cherry Ng, konuyla ilgili "Yapay zekânın yardımıyla, diğer medeniyetlerden gelen dünya dışı sinyallerin var olma olasılığını daha iyi ölçebileceğimiz konusunda iyimserim" sözlerini kaydetti.