28 Mart 2023, Salı
Haber Giriş: 22.04.2022 09:32 | Son Güncelleme: 22.04.2022 09:46

Vladimir Zelenskiy: Aylık 7 milyar dolara ihtiyacımız var

Zelenskiy, Dünya Bankası'na kayıpları telafi etmek için aylık 7 milyar dolara ihtiyaçları olduğunu söyledi. Ukrayna Devlet Başkanı, İspanya ve Danimarka ile gerçekleştirdiği toplantıda; 120 bin sivil ablukada bulunduğunu, Portekiz görüşmesinde ise 500 bin Ukraynalının Rusya'ya çıkarıldığını duyurdu
Vladimir Zelenskiy: Aylık 7 milyar dolara ihtiyacımız var

Dünya Bankası ve Ukrayna hükümeti, Ukrayna'ya yönelik desteği görüşmek üzere bazı ülkelerin de temsil edildiği bakanlar düzeyinde bir yuvarlak masa toplantısı düzenledi. Zelenskiy, video konferans yoluyla katıldığı toplantıda, Rusya'nın saldırısının Ukrayna'da neden olduğu zararı anlattı.

 "Altyapının yıkıma uğradı"

Ülke genelinde okullar, üniversiteler, hastaneler, işletmeler ve altyapının yıkıma uğradığını belirten Zelenskiy, Rusya'nın Karadeniz limanlarını abluka altına almasının ise Ukrayna'nın ihracatını ve dünyanın gıda güvenliğini etkilediğini söyledi. Zelenskiy, "Ekonomik kayıpları telafi etmek için aylık 7 milyar dolara ihtiyacımız var" dedi.

"Moskova ile ilişkileri kesin"

Uluslararası toplumun Rusya'yı Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası gibi uluslararası finans kuruluşlarından dışlaması gerektiğini kaydeden Zelenskiy, tüm ülkeleri Moskova ile ilişkileri kesmeye çağırdı.

"Fiziki hasar kabaca 60 milyar dolar"

Dünya Bankası Başkanı David Malpass ise toplantıda yaptığı konuşmada, Rusya'nın saldırısı nedeniyle Ukrayna'da binalara ve altyapıya verilen fiziki hasarın kabaca 60 milyar dolara ulaştığını ve savaş devam ettikçe daha da artacağını bildirdi.

3 milyar dolar seferber edildi

Malpass, Ukrayna'nın temel devlet hizmetlerinin devamlılığının desteklemesi için halihazırda 3 milyar dolardan fazla kaynağı seferber ettiklerini anımsattı.

"Ayda 5 milyar dolar gerekiyor"

IMF Başkanı Kristalina Georgieva ise savaşın Ukrayna ekonomisi için yıkıcı olduğunu kaydetti. Georgieva, gelecek 2-3 ay içinde, Ukrayna'da hükümetin ve ekonominin savaşın ortasında çalışmaya devam edebilmesi için ayda yaklaşık 5 milyar dolara ihtiyaç duyulabileceğinin tahmin edildiğini aktardı. IMF Başkanı Georgieva, özellikle imtiyazlı finansman ve hızlı dağıtılan hibeler gibi daha fazla dış finansmanın gerekli olduğunu vurguladı.

"120 bin sivil abluka altında"

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy; başka bir toplantıda İspanya ve Danimarka Başbakanlarıyla gerçekleştirdiği görüşmenin ardından önümüzdeki sürecin Ukrayna’nın doğusu için zor olacağını söyledi. Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun Mariupol’ün tam kontrolünü ele geçirdiklerine yönelik açıklamasına değinen Zelenskiy, “Mariupol’ün çoğunu uzun zaman önce ele geçirdiklerini ben de siz de çok iyi biliyoruz ama şehirde Ukrayna askerlerinin kaldığı kısımlar var” dedi. Zelenskiy, “Askerlerimizin yanında sivillerimiz de var. Bunların çoğu kadın ve çocuklar. Yaklaşık 120 bin sivil Mariupol’da abluka altında. ifadelerini kullandı.

"400 yaralı asker var"

Mariupol’deki Azovstal fabrikasında yaklaşık 400 yaralı Ukrayna askerinin bulunduğunu da aktaran Zelenskiy, söz konusu askerlerin takas işlemiyle iade edilmesi için karşı tarafa teklifte bulunduklarını belirtti.

 "500 bin Ukraynalıyı Rusya'ya çıkarıldı"

Zelenskiy, Portekiz Parlamentosu'na video konferans yoluyla hitabında ise "Rus işgalciler işgal ettikleri topraklardan daha şimdiden en az 500 bin vatandaşımızı Rusya'ya çıkardı. Bu tehcirdir, geçmişin en korkunç totaliter rejimlerin yaptığı budur" ifadesini kullandı.

"İletişimden mahrum bırakılıyorlar"

Sınır dışı edilen Ukraynalıların evraklarına el konulduğunu ve iletişimden mahrum bırakıldığını belirten Zelenskiy, "Vatandaşlarımız, Rusya'nın uzak bölgelerine dağıtılıyor" dedi.

Zelenskiy, 57 günlük tam kapsamlı bir savaşta Rusya tarafından ele geçirilen yaklaşık bin yerleşim yerini kurtardıklarını ancak hala işgal edilen kent ve yerleşim yerlerinin daha da fazla olduğunu vurguladı.

Silah desteği için çağrı

Rus işgaline karşı savunmak için özgür dünya halklarından ülkesine silah yardımında bulunmalarını talep ettiklerini kaydeden Zelenskiy, "Leopard tankları, zırhlı araçlar, Zıpkın gemisavar füzeleri bunlar sizin sahip olduğunuz ve Avrupa'nın özgürlüğünü korumaya yardımcı olabileceğiniz şeyler. Bu nedenle bu yardımı bize sağlamak için ülkenize başvuruyorum" diye konuştu.