21 Mayıs 2024, Salı Gazete Oksijen
Haber Giriş: 20.04.2024 08:53 | Son Güncelleme: 20.04.2024 09:04

YÖK Başkanı Özvar: Yabancı öğrencilerle ilgili olumsuz algı çalışması yapılıyor

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Türkiye’de eğitim alan gören yabancı uyruklu öğrenci sayısının 350 bin olduğunu açıkladı. Özvar, Türkiye’nin en fazla uluslararası öğrenciye sahip ilk 10 ülke arasında olduğunu belirtti.
YÖK Başkanı Özvar: Yabancı öğrencilerle ilgili olumsuz algı çalışması yapılıyor

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Prof. Dr. Erol Özvar, Bursa Teknik Üniversitesi’nde katıldığı konferansta Türkiye’de eğitim gören yabancı öğrenci sayısını açıkladı ve konuyla ilgili tartışmalara değindi. 

"Çok yoğun bir olumsuz algı çalışması yapılıyor"

Özvar, YÖK'ün stratejik hedeflerinden birinin de yükseköğretimde uluslararasılaşma olduğunu, bu hedefin Türkiye Cumhuriyeti Kalkınma Planları içinde de yer aldığını belirtti. Türkiye'deki üniversitelerde 198 ülkeden 350 bine yakın uluslararası öğrenci öğrenim gördüğünü bildiren Özvar, şunları kaydetti:

  • Ülkemiz, dünyada en fazla öğrenciye sahip ilk 10 ülke arasına girmiş ve yükseköğretimde küresel bir eğitim merkezi haline gelmeye başlamıştır. Türkiye'nin hedefi, ilk 5 ülke arasına girmektir.
  • Yükseköğretim Kurulunun uluslararasılaşma stratejisinin temel hedefi, ilk 5 ülke arasına girmektir. Dünyanın farklı yerlerinden gelen uluslararası öğrenciler, ülkemizde barış ve huzur içinde eğitim hayatlarına devam etme olanağı bulmaktadır.
  • Bu çerçevede, son zamanlarda uluslararası öğrencilere yönelik, bir yabancı düşmanlığı kampanyası başlatılmak arzu ediliyor. Yükseköğretim Kurulu olarak böyle bir yanlı, ırkçı, aşağılayıcı kampanyayı şiddetle kınadığımızı ifade etmek isterim.
  • Son zamanlarda uluslararası öğrencilere karşı çok yoğun bir olumsuz algı çalışması yapılıyor. Yükseköğretim Kurulu olarak, öğrencileri ve yükseköğretim kurumlarını töhmet altında bırakan mesnetsiz bazı ifade ve paylaşımlar nedeniyle dün bir açıklama yayınladık.
  • Orada da ifade ettiğimiz üzere Türkiye'deki uluslararası öğrencilerin yaklaşık yüzde 95'i eğitimlerini kendi imkanlarıyla sürdürmekte ve ülkemizin gönüllü elçileri olarak ülkelerine dönmektedir.
  • Uluslararası öğrencilerin içerisinde en başarılı, en parlak olanlarına ancak Türkiye'de burs verilebilmektedir ki bunların oranı toplamın oranının yüzde 5'ini dahi bulmamaktadır.
  • Uluslararası öğrencilerin mevcudiyeti, Türk vatandaşı öğrencilerimiz için herhangi bir hak kaybına da neden olmamaktadır.
  • Bu bakımdan uluslararası öğrenciler konusuna, bir düzensiz sığınmacı ya da göçmen sorunu olarak bakmak yanlış bir tutumdur. Ülkemizin bir uluslararası yükseköğretim merkezi olmasını engelleyecek her türlü söz ve davranıştan uzak durulması, fevkalade önemli bir konudur.

Daha fazla bilgi

Daha önce de başkanlığı döneminde mültecilere yönelik ayrımcı karar ve uygulamalarıyla gündeme gelen Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan seçimin ardından yaptığı açıklama ile, yabancı öğrencilerin, otobüs biletlerine astronomik bir zam yapacağını duyurmuştu. Özcan "Bunlar öğrenci mi değil mi belli değil Orada suça karışıp, karışmadıkları belli değil, kim oldukları belli değil" demişti. Polemikler üzerine Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Türkiye’deki yabancı öğrencilerin kayıt-kabul işlemlerinin hiçbir Türk vatandaşı öğrenci için hak kaybına yol açmadığını ve yabancı öğrencilerin yaklaşık yüzde 95’inin kendi imkanlarıyla okuyup, memleketlerine geri döndüğünü açıkladı.