17 Haziran 2024, Pazartesi Gazete Oksijen
Haber Giriş: 09.03.2023 13:06 | Son Güncelleme: 09.03.2023 13:42

YÖK: Üniversite adayları YKS’de 12. sınıf ikinci dönem müfredatından muaf

Yükseköğretim Kurulu, üniversite adaylarının 17-18 Haziran 2023’de yapılacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) 12. sınıf ikinci dönem müfredatından muaf tutulmasına karar verdi. Yükseköğretim Kurulunun konuya ilişkin kararı ÖSYM’ye bildirilerek uygulamaya konuldu
YÖK: Üniversite adayları YKS’de 12. sınıf ikinci dönem müfredatından muaf

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Yükseköğretime Giriş Sınavı'nda (YKS), 12.sınıf ikinci dönem konularından muaf olunacağını açıkladı. YÖK'ten yapılan açıklamada 6 Şubat’ta yaşanan Kahramanmaraş merkezli depremlerin sadece bölgedeki öğrencileri değil tüm Türkiye’deki ortaöğretim öğrencilerini etkilediği belirtildi. 

Kararın ÖSYM'ye bildirilerek uygulamaya konulduğu kaydedilen açıklamada, “Bilindiği üzere 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 45’inci maddesi uyarınca yükseköğretim kurumlarına giriş ve yerleştirme işlemleri, imkân ve fırsat eşitliğini sağlayacak tedbirleri de alarak Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenen usul ve esaslara göre yapılmaktadır. Kurulumuz Kanun’un kendisine verdiği yetkiyi kullanmak suretiyle ülkemizde yaşanan bu olağanüstü şartları da göz önünde bulundurarak, ortaöğretim kurumlarında devam etmekte olan 12. sınıf ikinci dönemi öğrenimine ilişkin müfredattan öğrencilerimizi muaf tutarak 2023 YKS’de soru sorulmamasına karar vermiştir. Alınan karar ÖSYM’ye bildirilerek uygulamaya konulmuştur” ifadeleri kullanıldı.