25 Mayıs 2024, Cumartesi Gazete Oksijen
Haber Giriş: 26.02.2024 15:45 | Son Güncelleme: 26.02.2024 16:02

AB para transferlerini hızlandıracak

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, euro para transferlerinin saniyeler içinde gerçekleşmesini sağlayacak düzenlemeyi onayladı
AB para transferlerini hızlandıracak

Avrupa Birliği (AB) Konseyi, euro para transferine yönelik anlık ödemeler düzenlemesinin üye ülkeler tarafından kabul edildiğini açıkladı. Buna göre, anında ödeme sistemiyle hem aynı ülke içinde hem de başka AB ülkeleri arasında euro para transferi mesai saatleri dışında da 10 saniye içinde yapılabilecek.

Standart kredi transfer ücretinden yüksek olamayacak

Banka gibi ödeme hizmeti sağlayıcılarının euro cinsinden anında gönderme ve alma hizmetini sunması gerekecek. Bu finans kurumlarının işlem için uygulayacakları ücret, standart kredi transferleri için uygulanan ücretten yüksek olamayacak.

Böylece, üçüncü ülke finans kurumlarına ve altyapılarına aşırı bağımlılık azaltılırken Avrupa'daki ekonomi ve finans sektörünün stratejik özerkliği geliştirilecek. Mevcut durumda AB ülkeleri arasında para transferleri birkaç gün alabiliyor. Yeni ödeme sistemiyle Avrupa ödeme şirketlerinin ABD firmaları Visa ve Mastercard ile rekabet güçlerinin artırılması hedefleniyor.

Kaynak: AA