08 Ağustos 2022, Pazartesi
Haber Giriş: 28.04.2022 21:56 | Son Güncelleme: 28.04.2022 22:00

ABD: Rusya Merkez Bankası'nın fonlarına da el konulabilir

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rus oligarkların varlıklarının yanı sıra Rusya Merkez Bankası'nın dondurulan fonlarına da el konulabileceğini ve bunların Ukrayna için kullanılabileceğini söyledi
ABD: Rusya Merkez Bankası'nın fonlarına da el konulabilir

Antony BlinkenTemsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'nde katıldığı bütçe oturumunda ABD yönetiminin Rusya'ya yönelik önlemlerini değerlendirdi. Blinken, "Rus oligarkların varlıklarına, yatlarına, villalarına ve banka hesaplarına el koymayı konuşuyoruz. Eğer bu prensibi kabul edersek bu (Rus) devlet varlıklarına da uygulanabilir mi? Zira Rus Merkez Bankasına ait çok daha yüksek miktarda para dondurulmuş durumda." şeklindeki soruya, "Kısaca söylemek gerekirse evet" diye yanıt verdi.

"Hukukçularımızdan çalışmalarını istedik"

Blinken, sözlerine, "Bu bizim hukukçularımızdan çalışmalarını istediğimiz bir şey; bu varlıklara el konulabilmesi için potansiyel olarak hangi (yasal) yetkilerin olması gerekiyor? Ancak sadece bunlara el konulması için değil, aynı zamanda bu varlıkların Kongre üyesi Wilson'ın önerdiği şekilde (Ukrayna için) kullanılması konusuna da bakıyorlar" şeklinde devam etti.

ABD Başkanı Joe Biden, Rus oligarklara ait varlıklara el konulması ve bunların Ukrayna için kullanılması konusunda yönetime daha geniş yetkiler tanıyan adımlar attıklarını ve Kongre ile bu konuda müşterek şekilde çalıştıklarını açıklamıştı.

Kaynak: AA