14 Nisan 2024, Pazar
Haber Giriş: 04.02.2023 11:10 | Son Güncelleme: 04.02.2023 11:19

ABD'de elektrikli araçlara vergi teşviki genişletildi

ABD Hazine Bakanlığı, taşıt sınıflandırma standardında daha fazla elektrikli otomobilin vergi teşvikinden yararlanmasına imkan verecek güncellemeye gitti. Tesla, Ford ve Volkswagen gibi otomobil üreticileri de bu indirime dahil oldu
ABD'de elektrikli araçlara vergi teşviki genişletildi

ABD Hazine Bakanlığından yapılan açıklamada, Enflasyonu Düşürme Yasası kapsamında, mevcut temiz araç vergi indirimi için fiyat sınırlamasını belirlemede kullanılan taşıt sınıflandırma standardında değişikliğe gidildiği paylaşıldı. Daha fazla elektrikli otomobili vergi teşvikine dahil eden açıklamaya göre Tesla, Ford ve Volkswagen'in de olduğu birçok şirket artık indirime dahil.

Elektrikli arabalara yeni standartlar

Geçen yıl aralıkta temiz araç üretici ve satıcılarının vergi teşviklerinden yararlanabilmesi için temel gerekliliklerin belirlendiği anımsatılan açıklamada, ocak ayında da konuya ilişkin kılavuz yayımlandığı hatırlatıldı. Açıklamada, söz konusu kılavuzun araçların sedan, SUV ya da başka bir türde veya 55 bin ila 80 bin dolar sınırlamasına tabi olup olmadığını belirlemek amacıyla standart sağladığı kaydedildi.

Değişiklik 1 Ocak'tan itibaren geçerli

Tüketicilerin hangi araçların temiz araç vergi indirimi kapsamında olduğunu bilmesini kolaylaştırmak amacıyla, araç sınıflandırma standardının güncellendiğine işaret edilen açıklamada, değişikliğin 1 Ocak'tan itibaren geçerli olacağı ifade edildi. ABD'de tüketiciler, yeni elektrikli araç satın alımlarında 7 bin 500 dolara kadar temiz araç vergi indiriminden faydalanabiliyor.

Güncelleme sayesinde daha önce vergi indirimi kapsamında olmayan Tesla, Ford ve Volkswagen gibi otomobil üreticilerinin bazı elektrikli otomobil modelleri de teşviklerden yararlanabilecek.

Kaynak: AA