17 Temmuz 2024, Çarşamba Gazete Oksijen
Haber Giriş: 21.06.2024 13:16 | Son Güncelleme: 21.06.2024 14:55

Alman ordusundan Rheinmetall'e tarihi sipariş

Rusya-Ukrayna Savaşı Avrupa’daki hükümetleri savunma harcamalarını artırmaya teşvik ederken Alman silah üreticisi Rheinmetall, 8,5 milyar euro'yla şirket tarihindeki en büyük siparişini aldığını duyurdu
Alman ordusundan Rheinmetall'e tarihi sipariş

Rheinmetall, Alman ordusundan 8,5 milyar euro değerinde topçu mühimmatı siparişi aldığını duyurdu. Alman savunma sanayi devinden yapılan açıklamada “Yürürlükteki sözleşme önemli ölçüde genişletildi. Siparişin temel amacı, Bundeswehr (Alman ordusu) ve müttefiklerinin elindeki stokları yenilemek ve Ukrayna'ya savunma kampanyasında destek sağlamaktır” ifadesine yer verildi.

Teslimat gelecek yıl başlayacak

155 milimetrelik top mermilerinden kaç adet sipariş edildiği konusunda bilgi verilmezken teslimatın gelecek yıl başlamasının planlandığı kaydedildi. Rheinmetall’in yatırımcı sunumuna göre, Avrupa'daki savaş ve Batı ülkelerinde artan savunma bütçeleri nedeniyle gelecek yıllarda daha da güçlü büyüme hedefleniyor. Alman silah üreticisinin satışlarının 2026'ya kadar yıllık ortalama beşte bir oranında artması bekleniyor.

Daha fazla bilgi

2026'da 13 milyar ila 14 milyar euro satış geliri ve yüzde 15'in üzerinde faaliyet karı hedeflenirken Rheinmetall, bu yıl için 7,4 ila 7,6 milyar euro gelir öngörüyor. İsrail'e silah sağlayan şirket, başta tank olmak üzere uçaksavar, askeri mühimmat ve araç üretiyor. Şirket, Ukrayna'nın artan silah ve mühimmat talebine yetişebilmek için yeni üretim tesisleri kuruyor.