23 Haziran 2024, Pazar Gazete Oksijen
Haber Giriş: 11.12.2023 11:09 | Son Güncelleme: 11.12.2023 11:19

Bakan Şimşek: En büyük dezavantajımız ticaret ortaklarımızdaki zayıf talep

İşsizlik, cari denge ve sanayi üretimi rakamlarını değerlendiren Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek "Uygulamaya koyduğumuz politikalarımızın sonuçlarını her gün alıyoruz, bu dönemde en büyük dezavantajımız ihracat artışını sınırlayan ticaret ortaklarımızdaki zayıf talep" dedi
Bakan Şimşek: En büyük dezavantajımız ticaret ortaklarımızdaki zayıf talep

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek sosyal medya hesabından işsizlik, cari denge ve sanayi üretimi rakamlarını değerlendirdi. Şimşek X'ten (Twitter) yaptığı açıklamada "Büyümede dengelenmeye yönelik politikalarımızla cari denge ekim ayında da fazla verdi, yıllık açık mayısa göre 9,6 milyar dolar azaldı. Cari dengedeki düşüş ve ülkemize yönelik artan uluslararası yatırımcı ilgisi sayesinde rezervlerimiz 140 milyar dolar ile tarihi yüksek seviyesine ulaştı. Uyguladığımız politikalarla bir yandan kırılganlıkları azaltırken diğer yandan yatırım, istihdam, üretim ve ihracat odaklı sürdürülebilir büyümeyi tesis ediyoruz" dedi. 

Şimşek "Bu dönemde en büyük dezavantajımız ihracat artışını sınırlayan ticaret ortaklarımızdaki zayıf talep. Sanayi üretimindeki seyir büyük oranda bunu yansıtıyor" ifadelerini kullandı.

Ekim ayında işsizlik oranı son 11 yılın en düşük seviyesi olan yüzde 8,5’e geriledi. Uygulamaya koyduğumuz politikalarımızın sonuçlarını her gün alıyoruz, program hedeflerimiz bir bir gerçekleşmeye devam edecek" ifadelerini kullandı.