21 Temmuz 2024, Pazar Gazete Oksijen
Haber Giriş: 10.07.2024 18:01 | Son Güncelleme: 10.07.2024 18:33

Bakan Şimşek: Kararlılıkla uyguladığımız programla enflasyonu düşüreceğiz

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, X hesabından yaptığı paylaşımda, işsizlik oranının Kasım 2012'den sonraki en düşük seviye olan yüzde 8,4'e gerilediğini belirtti. Şimşek, "Kararlılıkla uyguladığımız programla enflasyonu düşüreceğiz ve gelir dağılımını iyileştireceğiz" ifadelerini kullandı
Bakan Şimşek: Kararlılıkla uyguladığımız programla enflasyonu düşüreceğiz

 Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Kararlılıkla uyguladığımız programla enflasyonu düşüreceğiz ve gelir dağılımını iyileştireceğiz" ifadesini kullandı. Şimşek, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, mayıs ayına ilişkin işgücü istatistiklerini değerlendirdi.

"İşsizlik oranı Kasım 2012'den sonraki en düşük seviyede"

İşgücü piyasasındaki olumlu seyrin sürdüğünü vurgulayan Şimşek, şunları kaydetti: "Mevsimsel düzeltilmiş verilere göre, istihdam mayıs ayında 273 bin kişi arttı, son 12 aylık artış ise 1,3 milyona ulaştı. ⁠İşgücüne katılım oranı yüzde 54,5 ile tarihi yüksek seviyeye çıktı. İşsizlik oranı 2012 yılı Kasım ayından sonraki en düşük seviye olan yüzde 8,4'e geriledi." Şimşek, programlarının nihai amacının, sürdürülebilir yüksek ve kapsayıcı büyüme ile kalıcı refah artışı olduğunun altını çizerek, "Kararlılıkla uyguladığımız programla enflasyonu düşüreceğiz ve gelir dağılımını iyileştireceğiz" ifadesini kullandı.