19 Nisan 2024, Cuma
Haber Giriş: 03.04.2024 10:24 | Son Güncelleme: 03.04.2024 10:32

Bakan Şimşek'ten enflasyon yorumu: Öngörümüz doğrultusunda geriledi

TÜİK'in mart ayı enflasyon verilerini değerlendiren Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek "Aylık enflasyon öngörümüz doğrultusunda mart ayında geriledi" dedi
Bakan Şimşek'ten enflasyon yorumu: Öngörümüz doğrultusunda geriledi

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sosyal medya hesabından açıklanan enflasyon verilerini değerlendirdi. Bakan Şimşek, "Deprem hariç harcama kontrolüyle sıkılaşacak maliye politikası ile birlikte tüm bu gelişmeler enflasyon beklentilerinin çıpalanmasını sağlayacak ve dezenflasyon sürecini destekleyecektir" olarak değerlendirdi.

Bakan Şimşek şu ifadeleri kullandı:

"Aylık enflasyon öngörümüz doğrultusunda mart ayında geriledi. Para politikasındaki ilave sıkılaşma talepteki dengelenmeye önemli katkı sağlarken dış finansman imkanlarının daha da artması makro finansal istikrarı güçlendirecektir. Deprem hariç harcama kontrolüyle sıkılaşacak maliye politikası ile birlikte tüm bu gelişmeler enflasyon beklentilerinin çıpalanmasını sağlayacak ve dezenflasyon sürecini destekleyecektir. Birincil önceliğimiz olan fiyat istikrarı hedefimize ulaşana kadar ne gerekiyorsa yapacağız."