19 Nisan 2024, Cuma
Haber Giriş: 02.04.2024 12:18 | Son Güncelleme: 02.04.2024 15:53

Bakan Şimşek'ten kira beyannamesi uyarısı: Son tarih 5 Nisan

Bakan Şimşek, kira geliri elde eden ev sahiplerini beyanname vermeleri için uyardı ve "2023 yılı istisna tutarı olan 21 bin TL üzerinde kira gelirine sahip mükelleflerimize herhangi bir yaptırıma maruz kalmamaları için 5 Nisan tarihine kadar beyanname vermeleri gerektiğini hatırlatıyoruz" dedi
Bakan Şimşek'ten kira beyannamesi uyarısı: Son tarih 5 Nisan

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sosyal medya hesabından, kira beyannamelerine ilişkin bilgi verdi. Gelir İdaresi Başkanlığı'nın, idari kayıtları (tapu, MERNİS gibi) ve teknolojik imkanları en üst düzeyde kullanarak kira geliri elde edip beyanname vermeyen mükellefleri tespit etmeye yönelik çalışmalarını titizlikle sürdürdüğünü vurgulayan Şimşek, şunları kaydetti:

 

"Denetim planına aldığımız 1,2 milyon gayrimenkulden bugüne kadar yaklaşık 420 bininde yerinde tespitte bulunduk. Saha denetimlerimize ve mükelleflerimizi bilgilendirmeye devam ediyoruz. 2023 yılı istisna tutarı olan 21 bin lira üzerinde kira gelirine sahip mükelleflerimize herhangi bir yaptırıma maruz kalmamaları için 5 Nisan'a kadar beyanname vermeleri gerektiğini hatırlatıyoruz. Adil rekabet ve mali disiplin için kayıt dışılıkla mücadeleyi güçlendiriyoruz."