22 Mayıs 2024, Çarşamba Gazete Oksijen
Haber Giriş: 22.08.2023 16:50 | Son Güncelleme: 22.08.2023 17:35

Birleşik Krallık'ta kamu borçlanması temmuzda 4,3 milyar sterline yükseldi

Birleşik Krallık'ta kamu borçlanması bu yılın temmuz ayında 4,3 milyar sterline yükseldi. Böylece ülkenin kamu bankaları hariç borçlanması temmuz ayında yıllık bazda 3,4 milyar sterlin artış göstermiş oldu
Birleşik Krallık'ta kamu borçlanması temmuzda 4,3 milyar sterline yükseldi

İngiliz Ulusal İstatistik Ofisi (ONS), temmuz ayına ilişkin kamu borçlanması verilerini açıkladı. Buna göre, ülkenin kamu bankaları hariç borçlanması temmuzda geçen yılın aynı ayına göre 3,4 milyar sterlin artarak toplam 4,3 milyar sterlin seviyesine yükseldi. Bütçe Sorumluluk Ofisi'nin beklentisi temmuz ayında aylık kamu borçlanmasının 6 milyar sterlin seviyesinde gerçekleşmesi yönündeydi.

ONS açıklamasında, ülkenin bu yılın temmuz sonu itibarıyla toplam net kamu borcunun 2 trilyon 578,9 milyar sterlin ile gayri safi yurt içi hasılanın (GSYH) yüzde 98,5’ine yükseldiği belirtildi. Açıklamada, ülkenin net kamu borcunun GSYH’ye olan oranının temmuzda geçen yılın aynı ayına göre 1,9 puan artış kaydettiği, bunun 1960’ların başından bu yana görülen en yüksek seviye olduğu kaydedildi.

Veriye ilişkin açıklamada bulunan Birleşik Krallık Maliye Bakanı Jeremy Hunt, “Enflasyon yavaşlarken, rotamızı değiştirmememiz ve kamu maliyesine karşı sorumlu davranmaya devam etmemiz hayati önem taşıyor. Sadece (ekonomik) planımıza sadık kalarak enflasyonu yarıya indirebilir, ekonomiyi büyütebilir ve borcu azaltabiliriz” değerlendirmesinde bulundu.

Bu ay, İngiltere Merkez Bankası (BoE), politika faizinin 25 baz puan artırılarak yüzde 5,25 seviyesine yükseltildiğini duyurmuştu. Böylece politika faizi son 15 yılın en yüksek seviyesinin ulaşmıştı. ONS verilerine göre, yıllık enflasyon temmuzda yüzde 6,8 ile hazirandaki yüzde 7,9 seviyesine göre gerilemişti.

Kaynak: AA