19 Nisan 2024, Cuma
Haber Giriş: 22.03.2024 10:05 | Son Güncelleme: 22.03.2024 10:13

Bloomberg: Düzenleyicilerin yaklaşımları Apple'a 113 milyar dolar kaybettirdi

ABD'de açılan davada iPhone üreticisi antitröst kurallarını ihlal etmekle suçlanıyor. Şirket ayrıca Dijital Piyasalar Yasası nedeniyle Avrupa soruşturmasıyla karşı karşıya. Bloomberg'e göre tüm bu düzenleyici yaklaşımları teknoloji devine 113 milyar dolar değer kaybettirdi
Bloomberg: Düzenleyicilerin yaklaşımları Apple'a 113 milyar dolar kaybettirdi

Düzenleyicilerin Apple üzerinde yoğunlaşması yatırımcıları para cezası korkusuyla tedirgin ediyor ve pazar hakimiyetini tehdit ediyor. ABD'de Adalet Bakanlığı ve 16 başsavcı iPhone üreticisine antitröst yasalarını ihlal ettiği gerekçesiyle dava açıyor. Avrupa'da ise şirketin bölgenin Dijital Piyasalar Yasası'na uyup uymadığı konusunda soruşturmalarla karşı karşıya olduğu söyleniyor.

Hisseleri yüzde 4,1 değer kaybetti

Şirketin hisseleri perşembe günü %4,1 değer kaybederek piyasa değerinden yaklaşık 113 milyar dolar eksiltti. Bu da şirketin kaybını yılbaşından bu yana kaybını yüzde 11'e çıkardı. Bir zamanlar 3 trilyon doları aşan değeriyle dünyanın en değerli şirketi olan Apple, 2024 yılında hem Nasdaq 100 hem de S&P 500'ün altında performans gösterdi.

Kazansa bile kaybetmiş olacak

Apple ilk kez düzenleyici incelemeye tabi tutulmuyor. Şirket ve benzerleri yıllardır rakiplerini bastırarak kendilerini zenginleştirme suçlamalarıyla karşı karşıya kaldı. Ancak Apple'ın ürünleri giderek daha popüler hale geldikçe ve dünya çapında günlük yaşamın bir parçası haline geldikçe, yetkililer de daha mücadeleci ve temkinli hale geldi.

George Washington Üniversitesi'nde antitröst profesörü olan Bill Kovacic, "Dava yağmuru ve beraberinde gelen inceleme bu şirketlerin nasıl çalıştıkları konusunda gerçek bir engel oluşturuyor. Kazansalar bile önemli şekilde kaybetmiş olacaklar" dedi.