14 Nisan 2024, Pazar
Haber Giriş: 11.04.2023 10:19 | Son Güncelleme: 11.04.2023 10:32

BofA: ABD ekonomisinin daralması riski var

Bank of America (BofA) Global Research yayınladığı yatırımcı notunda, ABD ekonomisinin ikinci çeyrekte daralma riski ile karşı karşıya olduğuna dikkat çekti
BofA: ABD ekonomisinin daralması riski var

ABD'nin en büyük bankası ve en büyük yatırım yönetimi şirketinden ekonomi ile ilgili yavaşlama öngörüleri üst üste geldi. BofA'ya göre ülkede ekonomi daralacak. BlackRock ise "ekonomi yavaşlıyor" derken Fed ile ilgili de bir tahminde bulundu.

BofA, son gelen ekonomik verilerin Fed'in agresif faiz artırımlarının ekonomiyi soğutmakta olduğuna işaret ettiğini vurguladı. BofA ekonomistlerinin dün yatırımcılarına gönderdikleri notta, "Bu hafta veri akışı ABD ekonomisinin 2023 ilk çeyrekte istikrarlı şekilde yavaşladığı yönündeki görüşümüz ile tutarlı. Bunun sonucu olarak ikinci çeyrek zayıf görünüyor. İkinci çeyrekte GSYH'da bir daralma için anlamlı riskler görüyoruz" ifadelerine yer verildi.

FED öngörüsü 

ABD'nin ve dünyanın en büyük varlık yönetim şirketi BlackRock'ın CEO'su Rick Rieder, geçtiğimiz ay bankacılık sektöründe yaşanan kargaşa ve iş gücü piyasası verilerinin ABD ekonomisinin yavaşlamakta olduğuna işaret etmesinin FED'in Mayıs ayında faiz artırmaya ihtiyaç duymamasını sağlayabileceğini söyledi. Piyasaların mart ayı enflasyon rakamını beklediklerini belirten Reider, geçtiğimiz ay görülen ekonomik yavaşlamaya paralel olarak enflasyonun da gerilediğini görmeyi beklediklerini söyledi. Rieder "Piyasalar daha rahatlamış bir FED görmeye can atıyor" dediB

Mevduatlarda düşüş açıklamaları bekleniyor

ABD'nin en büyük bankalarının bu hafta açıklayacakların 2023 ilk çeyrek sonuçlarında, mevduatlarında on milyarlarca dolar düşüş olduğunu açıklamaları bekleniyor.

Financial Times'ın haberine göre, Silicon Valley Bank'ın iflası sonrasında büyük bankaların mevduat müşterilerinde artış olsa da, analistler JPMorgan, BofA, Citi ve Wells Fargo'nın mevduatlarında 2023 ilk çeyrekte toplam 100 milyar dolar düşüş olduğunu tahmin ediyorlar.

JPMorgan, Citi ve Wells Fargo'nun ilk çeyrek sonuçları 14 Mart Cuma günü, Bank of America'nın mali sonuçları ise 18 Mart'ta açıklanacak.

Daha çok yatırım bankacılığına odaklı olan Goldman Sachs ve Morgan Stanley'in ilk çeyrek sonuçları da 18 ve 19 Nisan'da duyurulacaklar.

Bloomberg'in tahminlerine göre ABD'nin en büyük 6 bankasının ciroların ilk çeyrekte yüzde 6'dan fazla arttı. Hisse başına karlarda büyümenin de yüzde 1'in hemen üzerinde olması bekleniyor.