01 Mart 2024, Cuma
Haber Giriş: 18.03.2023 16:29 | Son Güncelleme: 18.03.2023 16:34

Credit Suisse ve UBS birleşme için baskı altında

İsviçre'nin en büyük iki bankası olan UBS ve bankacılık krizinin merkezinde bulunan Credit Suisse'in birleşmesi ihtimali gündemde. İki banka yönetimi de birleşmeyi istemese de düzenleme kurumları bu konuda ısrarcı
Credit Suisse ve UBS birleşme için baskı altında

ABD'de Silikon Vadisi Bankası (SVB) ve Signature Bank'ın iflasıyla başlayan süreçte geçen hafta çalkantılı günler geçiren İsviçre merkezli Credit Suisse bankası ve ülkenin en büyük bankası UBS yönetim kurulları bu hafta sonu ayrı ayrı yapacakları toplantılarda birleşme seçeneğini masaya yatıracak. İki banka yönetimi de birleşme seçeneğine sıcak bakmasa da, İsviçre’de ilgili düzenleme kurumları bu konuda uzun süredir ısrarcı. Reuters’in haberine göre düzenleme kurumlarının bağlayıcı karar verme yetkisi olmasa da iki banka da bu konuda baskı altında hissediyor.

Wall Street bankası JPMorgan, Credit Suisse'in başka bir banka hatta muhtemelen UBS tarafından devralınmasının, zor durumdaki banka için en olası senaryo olduğunu bildirmişti. Credit Suisse Finansal Direktörü Dixit Joshi ve ekibi bankanın önündeki birleşme seçeneğini hafta sonu ayrıntılı bir şekilde masaya yatıracak.

Financial Times'ın haberine göre UBS yönetimi kurulu da yine kendi arasında düzenleyeceği toplantıda bu seçeneği ve diğer senaryoları ele alacak. Credit Suisse gibi UBS'in de tek başına yola devam etme stratejisine odaklanma niyetinde olduğu biliniyor. UBS, Credit Suisse ile birlikte ortaya çıkacak riskleri almak istemediğini belirten mali yorumcular, her iki bankanın da potansiyel bir birleşmenin başvurulacak son çare olduğunu değerlendirmekte olduklarını vurguluyor.

Bloomberg'in konuya yakın kaynaklarına dayandırdığı haberine göreyse krizin merkezinde bulunan Credit Suisse'in farklı bir yol olarak sadece varlık yönetimi birimini UBS veya başka bir bankaya satıp yatırım bankacılığı birimi için ayrı bir satış yapabileceğini, hatta bu birimi kapatabileceğini belirtildi.