22 Nisan 2024, Pazartesi
Haber Giriş: 31.07.2023 09:47 | Son Güncelleme: 31.07.2023 10:08

ECB Başkanı Lagarde: Fransa, Almanya ve İspanya'daki son büyüme verileri cesaret verici

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, Fransa, Almanya ve İspanya'daki ekonomik büyümeye ilişkin son verilerin oldukça cesaret verici olduğunu ve Avrupa Merkez Bankası'nın beklentilerini doğruladığını söyledi söyledi
ECB Başkanı Lagarde: Fransa, Almanya ve İspanya'daki son büyüme verileri cesaret verici

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, Fransız Le Figaro gazetesine verdiği demeçte "Fransa, Almanya ve İspanya için ikinci çeyrek GSYİH rakamları oldukça cesaret verici... Bu yıl Euro Bölgesi'nde yüzde 0,9'luk GSYİH büyümesi senaryomuzu destekliyorlar" dedi.

Enflasyonla mücadelede çok mesafe kat ettiklerini ve hedefe yaklaştıklarını söyleyen Lagarde, "Yüzde 2'lik orta vadeli enflasyon hedefine ulaşıp ulaşmadığımızı ancak ekonomik ve finansal veriler sayesinde bileceğiz ve bu verilerin analizine göre hareket edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Lagarde aynı zamanda piyasalarda son faiz artırımının Eylül'de yapılacağının konuşulduğunu belirterek, "Politika faizlerinde bir artış daha olabilir veya belki bir duraklama olabilir. Tarih ne olursa olsun, Eylül ayında veya daha sonra yapılacak bir ara, mutlaka kesin olmayacaktır. Belirsiz bir ortamdayık ve durumu her toplantıda yeniden değerlendireceğiz. Enflasyon kalıcı olarak hedefine geri çekilmelidir" diye ekledi.

Kaynak: AA