21 Şubat 2024, Çarşamba
Haber Giriş: 07.03.2023 18:20 | Son Güncelleme: 07.03.2023 19:13

Fed başkanı Powell'dan faiz mesajı: Beklentilerin üzerinde artış gerekli

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, son ekonomik verilerin beklenenden daha güçlü geldiğini, bunun da faiz oranlarının nihai seviyesinin tahmin edilenden daha yüksek olabileceğini gösterdiğini belirtti
Fed başkanı Powell'dan faiz mesajı: Beklentilerin üzerinde artış gerekli

Küresel piyasalarda gözler, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell'ın yapacağı açıklamalara kilitlendi. Fed'in para politikalarıyla ilgili seyrinin ne yönde ilerleyeceğini açıklayan Powell, faiz mesajı verdi ve şu sözleri kaydetti:

"Son ekonomik veriler beklenenden daha güçlü geldi, bu da faiz oranlarının nihai seviyesinin önceden tahmin edilenden daha yüksek olabileceğini gösteriyor."

Yüksek enflasyonla mücadele için daha fazla faiz artışı olacak

Powell yaptığı sunumda, bu yıl başlayacak güçlü ve sürdürülebilir ekonomik aktivitenin merkez bankası yetkililerini faiz oranlarını artırmaya sevk edebileceğini ve yüksek enflasyonla mücadele etmek için muhtemelen faiz oranlarını beklediklerinden daha fazla artırmalarına yol açacağını söyledi. Powell, Senato Bankacılık Komitesi'de gerçekleşen konuşmasında, "Son ekonomik veriler beklenenden daha güçlü geldi, bu da faiz oranlarının nihai seviyesinin muhtemelen daha önce tahmin edilenden daha yüksek olacağını gösteriyor. Verilerin tamamı daha hızlı sıkılaştırmanın gerekli olduğunu garanti etseydi, faiz artışlarının hızını artırmaya hazır olurduk" dedi.

İstihdam, harcama, fabrika üretimi ve enflasyona ilişkin verilerin, yalnızca birkaç hafta önce görülen yumuşama eğilimlerini kısmen tersine çevirdiğini belirten Powell, enflasyon son aylarda ılımlı hale gelse de, enflasyonu tekrar yüzde 2'ye indirme sürecinde önlerinde daha uzun bir yolu olduğunu ve bu yolun “inişli çıkışlı olmasının muhtemel” olduğunu kaydetti.

Fed geçtiğimiz yıl faizleri 8 kez yükselterek yüzde 4,5-4,75 seviyesine çıkarmıştı. Powell Çarşamba günü ABD Temsilciler Meclisi Komitesi’nde sunum gerçekleştirecek.