18 Mayıs 2024, Cumartesi Gazete Oksijen
Haber Giriş: 02.09.2022 20:13 | Son Güncelleme: 02.09.2022 20:34

Gazprom, Kuzey Akım 1 üzerinden Avrupa'ya gaz akışını tamamen durdurdu

Rus enerji şirketi Gazprom, Kuzey Akım 1 boru hattındaki arıza nedeniyle Avrupa'ya gaz akışının tamamen durduğunu açıkladı
Gazprom, Kuzey Akım 1 üzerinden Avrupa'ya gaz akışını tamamen durdurdu

Rusya enerji şirketi Gazprom tarafından Kuzey Akımı 1'den Avrupa'ya gaz akışı tamamen durduruldu. Rus enerji devi, türbin motorunda hasar olduğunu öne sürerek Kuzey Akım boru hattı 1'in Cumartesi günü göre yeniden başlamayacağını duyurdu. 

Şirketten yapılan açıklamaya göre, rutin bakım işlemleri sırasında sızıntı tespit edildi ve Kuzey Akım 1 boru hattı "tamir yapılana kadar” kapalı kalacak. Açıklamada, St Petersburg yakınlarındaki Portovaya kompresör istasyonundaki ana gaz türbininde bir petrol sızıntısı tespit edildiği öne sürüldü. Boru hattının yeniden ne zaman çalışmaya başlayacağı belirtilmedi. Açıklamada sızıntı giderilene kadar türbinin güvenli bir şekilde çalışamayacağını söylendi.

3 günlüğüne durdurulacak denilmişti

Gazprom’dan 19 Ağustos’ta yapılan açıklamada, Kuzey Akım hattında çalışan tek kompresör ünitesindeki bakım nedeniyle 31 Ağustos’tan itibaren üç günlüğüne doğal gaz akışının durdurulacağı bildirilmişti. 

Kuzey Akım, Yamal-Avrupa boru hattı ve Ukrayna'daki boru hatlarının yanı sıra Rus gazını Avrupa'ya taşıyan önemli hatlardan biri olarak biliniyor. Ukrayna savaşının başlamasının ardından Yamal-Avrupa hattı üzerinden de sevkiyat tümüyle durdurulurken Ukrayna üzerinden sevkiyat da yaklaşık yarı yarıya azalmıştı.

Rus yetkililer, Avrupa'ya yönelik doğal gaz sevkiyatındaki sorunların yaptırımlar nedeniyle yaşandığını öne sürerken, Avrupalı yetkililer, Rusya'nın enerji kaynaklarını bir silah olarak kullandığını iddia ediyor.