02 Temmuz 2022, Cumartesi
Haber Giriş: 01.03.2022 09:31 | Son Güncelleme: 01.03.2022 09:56

İlker Aycı, Air India CEO’luğu görevini başlamadan bıraktı

Türk Hava Yolları'ndaki (THY) Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı görevlerinden istifa ettikten sonra Hindistan Havayolları CEO'su olarak atanan İlker Aycı, görevi bıraktı
İlker Aycı, Air India CEO’luğu görevini başlamadan bıraktı

14 Şubat'ta Tata Sons yönetimi, Türk Hava Yolları'nın eski CEO’su İlker Aycı'yı Air India'nın CEO'su ve Genel Müdürü olarak atadı. 1 Nisan 2022'de göreve başlayacağı duyurulan Aycı, istifa etti.  İlker Aycı görevi bıraktığını yazılı bir açıklamayla duyurdu:

'Farklı bir zemine çekilme çabasını yakından izliyorum'

Aycı "Şubat ayında açıklanan ve 1 Nisan itibariyle başlayacağım ilan edilen Tata Group bünyesindeki Air India CEO’luk görevinin Hindistan kamuoyunda bazı çevreler tarafından farklı bir zemine çekilme çabasını yakından izliyorum. Kariyerim boyunca kurum menfaatini ve daha önemlisi kişisel hayatımla ailemin huzur ve güvenliğini ön planda tutmayı tercih eden bir yönetici olarak, bu tartışmalar sürecinde göreve başlamanın doğru ve onurlu bir seçim olmayacağına karar verdim" dedi.

"Tata Group’un olumsuz etkilenmemesi için bu kararı aldım"

İlker Aycı açıklamasında "Air India’yı yönetme ve geleceğini şekillendirme görevi için Tata Group’un şahsıma sunduğu bu teklife bir kez daha teşekkürlerimi sunarım. Ancak Tata Sons Yönetim Kurulu Başkanı Mr. N. Chandrasekaran ile de yaptığım görüşme sonucunda, ailemin huzuru ve mutluluğu için ve aynı zamanda global bir şirket olarak saygı duyduğum Tata Group’un olumsuz etkilenmemesi adına bu görevi uzun ve detaylı değerlendirmeler sonucunda reddetme kararı aldığımı kamuoyunun bilgilerine sunarım" ifadelerini kullandı.

Aycı "Kariyerime farklı fırsatlarla devam edeceğimin; Türkiye’nin yetiştirdiği bir yönetici olarak global iş dünyasında değer yaratmak amacıyla çalışmalarımı sürdüreceğimin altını çizmek isterim" dedi.

NE OLMUŞTU

İlker Aycı’nın Air India CEO’su olması Hindistan’da çeşitli kesimlerden sert tepki almıştı. Aycı’nın Hindistan ile gerilim yaşayan Pakistan’a yakın olduğuna dair basında çok sayıda haber çıktı. Görevlendirme; Türkiye’nin ülke olarak Pakistan ile dostluğu, İlker Aycı’nın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yakın olması hatta Türk ve Müslüman kimliğine kadar Hindistan kamuoyunda tepkiler almasına yol açmıştı. Hükümet kanadından da Air India’ya bu konuda baskı olduğu iddia edilmişti.