19 Nisan 2024, Cuma
Haber Giriş: 03.04.2024 12:30 | Son Güncelleme: 03.04.2024 13:21

Kıdemli ekonomist WSJ'ye konuştu: AK Parti'nin gerilemesi yatırımcılar için iyi haber

Enflasyonun açıklanmasının ardından Erdoğan'ın seçimlerde gerileme yaşadığını ve enflasyonun yükselmeye devam ettiğini yazan WSJ, kıdemli ekonomist Liam Peach ile konuştu. Peach: AK Parti'nin gerilemesi yatırımcılar için iyi haber. Enflasyonun düşmesi için daha fazla sıkılaştırmaya ihtiyaç var
Kıdemli ekonomist WSJ'ye konuştu: AK Parti'nin gerilemesi yatırımcılar için iyi haber

Türkiye'deki yüksek enflasyona ve ekonomik çalkantılara duyulan öfke 31 Mart'ta ülke genelinde yapılan yerel seçimlerde ana muhalefetin zafer kazanmasına yardımcı oldu. Türkiye'de enflasyon, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın partisinin ciddi bir darbe aldığı yerel seçimler öncesindeki mart ayında da yükselmeye devam etti. TÜİK'in yayınladığı rakamlara göre, yurt içi fiyatlardaki artışı gösteren tüketici fiyat endeksi, şubat ayındaki yıllık %67,07'lik orandan yükselerek geçen yılın mart ayına kıyasla %68,50 arttı. Enerji, gıda, tütün ve altının daha değişken etkilerinden arındırılmış çekirdek fiyatlar da arttı. Türk lirasını zor durumda bırakan bu durum daha fazla Türk'ü yoksulluğa itiyor ve Merkez Bankası'nın borçlanma faizlerini yeni seviyelere yükseltmeye zorluyor.

Ekonomik çalkantılar muhalefetin kazanmasına yardımcı oldu

Türkiye'deki yüksek enflasyona ve ekonomik çalkantılara duyulan öfke, hafta sonu ülke genelinde yapılan yerel seçimlerde ana muhalefetin zafer kazanmasına yardımcı oldu. Muhalefet, güçlü şehir İstanbul'un belediye başkanlığını korudu ve Erdoğan'ın Adalet ve Kalkınma Partisi karşı diğer yerel mücadelelerden de galip çıktı.

Ekonomistler artış bekliyordu

FactSet tarafından mart ayı öncesinde yapılan bir ankete göre, ekonomistler büyük ölçüde enflasyonda artış bekliyordu. Asgari ücretteki artışın Türkiye'deki enflasyonun başlıca nedeni olan hizmet fiyatlarını artırması bekleniyordu. Örneğin eğitim fiyatları mart ayında yıllık bazda iki kattan fazla arttı. Konaklama ve sağlık hizmetlerinde de hızlı artışlar görülmeye devam etti.

"AK Parti'nin gerilemesi yatırımcılar için iyi haber"

Capital Economics'in gelişmekte olan piyasalar ekonomisti Liam Peach, iktidardaki AK Parti'nin gerilemesinin yatırımcılar için iyi bir haber olduğunu söyledi. Peach yetkililerin öfkeli seçmenleri yatıştırmak için dengesiz ekonomiyi düzeltmeye daha da hevesli olacaklarını söyledi. Peach, "Biz hala bu ay bir faiz artırımı daha bekliyoruz. Enflasyonun düşürülmesine yardımcı olmak için daha fazla mali sıkılaştırma gerekecektir" dedi.