15 Haziran 2024, Cumartesi Gazete Oksijen
Haber Giriş: 03.05.2024 15:55 | Son Güncelleme: 03.05.2024 16:15

Reuters İsrail kararının etkisini yazdı: Türk ihracatçılar yasağı aşmanın yolunu arıyor

Türkiye'nin İsrail'le ihracatı tüm ürünleri kapsayacak şekilde durdurmasının ardından ihracat şirketleri yeni çözüm arayışına girdi. Reuters'a konuşan ihracatçılar, kesin siparişleri olan Türk ihracatçıların 3. ülkeler üzerinden mallarını İsrail'e göndermenin yollarını aradığını söyledi
Reuters İsrail kararının etkisini yazdı: Türk ihracatçılar yasağı aşmanın yolunu arıyor

Ticaret Bakanlığı, devlet düzeyinde alınan tedbirlerin ikinci aşamasına geçildiğini, İsrail'le ilgili ihracat ve ithalat işlemlerinin tüm ürünleri kapsayacak şekilde durdurulduğunu bildirmesinin ardından Reuters'a konuşan ihracat şirketi sahibi dört kişi, kesin siparişleri olan Türk ihracatçıların mallarını üçüncü ülkeler üzerinden İsrail'e göndermenin yollarını aradığını söyledi.

Alternatif yollar arıyorlar

Ticaret Bakanı Ömer Bolat yaptığı açıklamada, Gazze'deki savaşta kalıcı bir ateşkes sağlanana ve Filistinlilere engelsiz insani yardım akışı sağlanana kadar Türkiye'nin İsrail ile yılda yaklaşık 7 milyar dolar değerindeki ticareti yeniden başlatmayacağını söyledi. Bolat'ın basın toplantısına katılan bir eşya ihracatçısı, ticaretin durdurulmasının kendilerini yanlış yönlendirdiğini, malların gümrükte bekletildiğini ve alternatif yollar aramak zorunda kaldıklarını söyledi. Söz konusu kişi  "Gün boyunca gümrüklerle mücadele ettik ve sorunun ne olduğunu anlamadık. Yasak kararı açıklanmadan önce sistem kapalıydı" dedi.

"Filistin halkı da acı çekecek"

Bir gıda ihracatçısı, ticaretin durmasının aynı zamanda Filistin topraklarına gönderilen malların da engellenmesi anlamına geldiğini söyledi. Zira bu mallar İsrail gümrüklerinden geçmek zorunda. Kaynak, "Filistin halkı da acı çekecek. Siparişleri Mısır, Ürdün ya da Lübnan üzerinden gönderip gönderemeyeceğimize bakacağız. Bu durumdan nasıl kurtulacağımızı bilmiyorum" dedi. 

"Bizim için büyük bir maddi kayıp"

Bir çikolata ve şekerleme şirketinin başkanı, şirketinin İsrail pazarı için özel olarak üretilen ve ambalajları tamamen İbranice olan ürünleri olduğunu söyleyerek "Bu bizim için büyük bir maddi kayıp. İsrail'de alacaklı olduğumuz ve borçlu olduğumuz şirketler var. Ticaret durduğunda bu alacaklar ne olacak?" dedi. Kaynak, İsrail'deki ticari ortaklarıyla görüştükten sonra bir çözüm arayacaklarını da sözlerine ekledi.

Türkiye, Gazze'deki savaş nedeniyle İsrail'in ihracat ve ithalatını durduran ilk önemli ticari ortağı oldu.