30 Mayıs 2024, Perşembe Gazete Oksijen
Haber Giriş: 13.03.2024 13:20 | Son Güncelleme: 13.03.2024 13:33

Reuters yazdı: TCMB'den yeni zorunlu karşılık adımı

TCMB zorunlu karşılıkların uygulama talimatında bugün değişiklik yaptı. Reuters'ın haberine göre bankacılar, bu adımların TL likiditeyi sıkılaştıracağını ve mevduat faizlerinde yukarı yönlü etki yaratacağını söyledi
Reuters yazdı: TCMB'den yeni zorunlu karşılık adımı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), zorunlu karşılıkların uygulama talimatına ilişkin bir dizi yeni karar aldı. Reuters'a konuşan bankacılar, yapılan değişiklerle getirilen zorunlu karşılıkların bloke olarak tesis edilmesi uygulamasının TL likiditeyi sıkılaştıracağını, böylece mevduat faizlerini yükseltici etki yaratacağını söyledi.

Uygulama 15 Mart tesis tarihinde başlayacak ve 5 Ocak 2025 tesis tarihine kadar devam edecek. Bankacılara göre merkez bankasının yeni başlattığı kısa vadeli TL mevduat için ayrılan zorunlu karşılıklara faiz verme uygulaması kısa vadedeki mevduat faizleri üzerinde yukarı yönlü ek etki yaratacak.  Söz konusu uygulama 16 Mart itibarıyla başlayacak. 

TCMB uygulama talimatı ile serbest hesaplarda ortalama olarak tesis edilen TL zorunlu karşılıkların bir kısmının bloke hesaplarda tesis edilmesine karar verdi. Habere göre alınan kararlar şöyle:

  • Aktif büyüklüğü 500 milyar TL üzerinde olan bankalar, TL yükümlülükler için tesis edilmesi gereken zorunlu karşılıkların yüzde 25'ini bloke olarak tesis edecek.
  • Aktif büyüklüğü 100 milyar TL üzerinde olan bankalar, TL yükümlülükler için tesis edilmesi gereken zorunlu karşılıkların yüzde 15'ini bloke olarak tesis edecek.
  • TCMB zorunlu karşılıklara üç ayda bir faiz ödenmesi uygulamasına bir aydan kısa vadedeki mevduatları da dahil etti.