13 Nisan 2024, Cumartesi
Haber Giriş: 29.12.2022 13:56 | Son Güncelleme: 29.12.2022 14:14

SGK'dan EYT uyarısı: Aylık bağlama işlemi mümkün değil

Sosyal Güvenlik Kurumu, Emeklilikte Yaşa Takılanlar'ın emeklilik başvurusunda bulunduğunu ancak düzenlemenin henüz yürürlüğe girmediğini ve bu nedenle de aylık bağlama işleminin yasal olarak mümkün olmadığını duyurdu
SGK'dan EYT uyarısı: Aylık bağlama işlemi mümkün değil

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için prim gün sayısı ve sigortalılık süresi tamamlananların yaş şartı olmadan emekli olabileceğini açıkladı. Yeni düzenleme sonrası SGK il müdürlüklerinde ve e-Devlet'te yoğunluk yaşandı. Özellikle borçlanma başvurular nederiyle yaşanan yoğunlukta bazı vatandaşların emekli aylığının hemen bağlanması istediği ortaya çıktı. Bunun üzerine Sosyal Güvenlik Kurumu bir açıklama yayınlamak zorunda kaldı. 

"Yasal olarak mümkün değil"

SGK, Emeklilikte Yaşa Takılanlar'ın emeklilik başvurusunda bulunduğunu ancak düzenlemenin henüz yürürlüğe girmediğini ve bu nedenle de aylık bağlama işleminin yasal olarak mümkün olmadığını açıkladı. Ayrıca SGK, medyada kendisini uzman olarak tanıtan kişilerin açıklamalarına itibar edilmemesi gerektiğine de değindi. İşte o duyurunun tam metni:  

28/12/2022 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) hakkında açıklamalarda bulunulmuş ve bu kapsamdakiler için yaş şartı aranmayacağı belirtilmiştir. Söz konusu düzenleme henüz yasalaşma sürecini tamamlamadığı halde çok sayıda vatandaşımız gerek e-Devlet gerekse doğrudan başvuru yolu ile Kurumumuzdan aylık talebinde bulunmaktadır.

Konuya ilişkin kanun yürürlüğe girmeden yapılan bu taleplere istinaden Kurumumuzca Aylık Bağlama işlemi yapılması yasal olarak mümkün değildir. İlgili düzenleme yürürlüğe girdikten sonra Kurumumuzdan aylık talebinde bulunulması halinde aylık bağlama işlemleri en kısa sürede sonuçlandırılacaktır.
Ayrıca yazılı ve görsel medyada kendisini uzman olarak tanımlayan kişilerin açıklamalarına itibar edilmemesi, sadece Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan açıklamalara göre hareket edilmesi sürecin sağlıklı bir şekilde yürütülmesini sağlayacaktır.
Kamuoyuna saygı ile duyurulur.