29 Mayıs 2024, Çarşamba Gazete Oksijen
Haber Giriş: 30.10.2023 20:21 | Son Güncelleme: 30.10.2023 20:32

UEA Başkanı Birol'dan kritik uyarı: Petrol fiyatları 3 haneyi görebilir

Uluslararası Enerji Ajansı (UEA) Başkanı Fatih Birol, petrol fiyatı uyarısı yaptı. Birol petrol ihracatçısı ülkelerin Orta Doğu'daki jeopolitik krize dahil olursa piyasaya ciddi etkisi olacağını ve fiyatların 3 haneye çıkabileceğini söyledi
UEA Başkanı Birol'dan kritik uyarı: Petrol fiyatları 3 haneyi görebilir

UEA Başkanı Fatih Birol, petrol ihracatçısı ülkelerin Orta Doğu'daki krize dahil olursa bunun piyasaya ciddi etkisi olacağını ve fiyatların 3 haneye çıkabileceğini söyledi.

Bloomberg'in haberine göre Birol konuya dair "Gelişmelerin insani boyutu çok endişe verici. Bununla beraber özellikle petrol ve doğalgaz açısından da durum endişe verici. Dünyaya petrol ihracatının yaklaşık üçte biri bu bölgeden geliyor. Arzla ilgili bir sıkıntı, dünya ekonomisini hemen etkileyecektir. Şu anda petrol piyasasında ciddi gerginlik var ama fiyatlarda büyük bir zıplama olmadı. Önemli ihracatçılar direk bu krize dahil olursa bunun petrol piyasasına etkisi ciddi boyutlara ulaşabilir" şeklinde konuştu.

Dünya ekonomisi için son derece tehlikeli

Petrol fiyatlarındaki son yükselişi değerlendiren Birol "2023 itibariyle dünya petrol talebi büyüyor. Büyümenin yüzde 80'i de Çin'den geliyor. İkincisi de arz açısından Suudi Arabistan ve Rusya'nın başını çektiği bir grup ülke petrol sevkiyatını kısıtladılar. O bakımdan ciddi bir darlık var. Fiyatlar da 90 dolar civarında. Bu zaten yüksek bir rakam. Petrol ihracatçıları krize direk dahil olursa fiyatlar 3 haneye çıkabilir, bu da kırılgan olan dünya ekonomisi ve enflasyon açısından son derece tehlikeli bir durum" ifadesini kullandı.