02 Ekim 2023, Pazartesi
Haber Giriş: 25.08.2023 04:44 | Son Güncelleme: 25.08.2023 04:44

Orta güçlerin yükselişi başladı

Amerika’nın tek süper güç olduğu Soğuk Savaş sonrası çağ sona eriyor. İttifakların fiks menü olarak sunulduğu düzen, yerini ülkelerin Çin ve ABD arasında istediği seçimi yapabildiği "alakart dünya" dönemine bırakıyor. Bu ülkelerin adı "orta güçler"
Vladimir Putin, Johannesburg’da düzenlenen BRICS zirvesine tutuklanma ihtimali bulunduğundan çevrimiçi katıldı. Putin’i bizzat Güney Afrika Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa’nın ikna ettiği söyleniyor. (Fotoğraf:  Getty Images)
Vladimir Putin, Johannesburg’da düzenlenen BRICS zirvesine tutuklanma ihtimali bulunduğundan çevrimiçi katıldı. Putin’i bizzat Güney Afrika Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa’nın ikna ettiği söyleniyor. (Fotoğraf: Getty Images)

Alec Russell / Financial Times Dünya düzenini yeniden biçimlendiren sarsıcı değişimleri anlamak için Kenyalı diplomatların takvimine bakmak işe yarayabilir. Nairobi yaz başında serbest ticaret anlaşması görüşmeleri için ABD’li yetkilileri, mecliste konuşmak üzere Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’u ve ticaret anlaşması imzalamak için AB yetkililerini arka arkaya ağırladı. Kenyalı komutanların programı...