17 Haziran 2024, Pazartesi Gazete Oksijen

"Mehmet Satuk Buğra Kavuncu" ile ilgili içerikler

Mehmet Satuk Buğra Kavuncu

Mehmet Satuk Buğra Kavuncu, 1973 yılında Ankara’da doğdu. Dört nesildir Türkiye’de bulunan Türkistan kökenli bir ailenin 4. kuşaktan torunu olan Kavuncu, baba tarafından Osmaniye Bahçe’li, anne tarafından Adana Ceyhan’lıdır. Eğitimine Kanada’daki Edmenton İlkokulu’nda başlayan Kavuncu, Ankara Çizmeci İlkokulu’nda devam etti. Ortaokulu ise Namık Kemal Ortaokulu’nda okudu. Lise öğrenimini Ankara Atatürk Lisesi’nde tamamlayan Kavuncu, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü’nden mezun oldu. 1996 yılında Selçuk Üniversitesi’nde tarım ekonomisi alanında akademisyen olarak çalışmaya başlayan Kavuncu, özel sektördeki iş hayatına ise 1997 yılında Kazakistan’ın Almatı şehrinde, yapı kimyasalları alanında girişimci olarak başladı.

İş hayatına 2006 yılında BASF şirketinde başlayan Buğra Kavuncu, şirket bünyesinde çeşitli pozisyonlarda görev aldı. 1997-2006 yılları arasında ortağı ve yönetici olduğu, Almatı’da kurduğu firmasını Orta Asya’da yapı kimyasalları alanında yaptığı yatırımlarla büyüten Buğra Kavuncu, 2006-2008 yılları arasında BASF Construction Chemicals Central Asia LLP’de, 2008-2010 yılları arasında ise BASF Central Asia’da Genel Müdür olarak çalıştı. 2010-2012 yılları arasında BASF Yapı Kimyasalları Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) Ülkeleri Pazar Yöneticisi olarak İsviçre’de görev alan Buğra Kavuncu, 2012-2015 yıllarında BDT Ülkeleri Pazar Yöneticisi olarak görev yapmasının yanı sıra BASF Yapı Kimyasalları Türkiye Genel Müdürü olarak çalışmalarını sürdürdü.

Ocak 2016 itibarıyla BASF Türk Kimya CEO’su olarak atanan Kavuncu, 2006’da katıldığı BASF bünyesinde 10 yıl boyunca çeşitli ülkelerde üst düzey yönetici olarak görev yaparak satış, pazarlama ve yatırım alanında deneyim kazandı. İleri derecede Rusça, Kazakça ve İngilizce bilen Buğra Kavuncu, 2018 yılında İYİ Parti Genel İdare Kurulu üyeliğine seçildi. Parti Sözcülüğü görevini de üstlenen Buğra Kavuncu, 2018 yılının sonlarında İYİ Parti İstanbul İl Başkanlığı’na atandı.

Aralık ayında gerçekleşen ve üç adayın yarıştığı kongrede ise en çok oyu alarak seçilmiş il başkanı oldu. Ardından İYİ Parti’nin İstanbul’daki yerel seçim sürecini yürüttü ve 31 Mart ile 23 Haziran’da gerçekleştirilen seçimlerde Millet İttifakı adaylarının kazanması için çaba sarf etti. 26 Temmuz 2020 tarihinde gerçekleştirilen ve iki adayın yarıştığı kongreyi de delegelerin oylarıyla kazandı ve görevine 8 Ocak 2022’ye kadar devam etti.

İYİ Parti İBB Başkan adayı Kavuncu: Çok ağır, sistematik ve sinsice operasyon çekiliyor
Çok ağır, sistematik ve sinsice operasyon çekiliyor

İYİ Parti İBB Başkan adayı Kavuncu, her ilde aday gösterme kararı nedeniyle partisinin 'çok ağır, sistematik ve sinsice' bir operasyona maruz kaldığını savundu. Partiden istifa eden belediye meclis üyelerinin CHP listelerinde yer aldığını belirten Kavuncu, "Bu operasyon değil de nedir?" diye konuştu

SEÇİM 2024 20 Şubat 2024
İYİ Parti'nin İBB adayı Buğra Kavuncu oldu
İstanbul adayı Buğra Kavuncu

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, partisinin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayının Buğra Kavuncu olduğunu açıkladı. 31 Mart Yerel seçimleri için Balıkesir'de Turhan Çömez ve Sincan'da da Fatih Koca aday gösterildi

SEÇİM 2024 24 Ocak 2024