![](https://gazeteoksijen.com/wp-content/uploads/2021/07/Screen-Shot-2021-07-29-at-21.36.13.jpg)
Artık kızgın değilim
Frankfurt Kitap Fuarı Türk Yılı’nda kendi ülkeniz tarafından davet edilmemişsiniz. Bugün ne düşünüyorsunuz bu durumla ilgili? Türkiye’de ve Türkiye dışında yaşayan tüm ülke yazarları bu çok önemli güne katılabilirlerken benim bir Türk yazarı olarak özellikle de törenin yapıldığı salona girememiş olmam hâlâ içimde ukdedir ve hâlâ ciddi bir komisyonda görevli olanların kişisel duygularını gemleyebilmeleri gerekirdi diye düşünüyorum. İsteseydim kimlerin o fuara katılmama engel olduğunu öğrenebilirdim. Bunu asla istemedim, olan olmuştu ve öğrenmenin bana bir faydası değil zararı dokunurdu. Üzerinden yıllar geçti, hâlâ beni listeye dahil etmeyenin veya etmeyenlerin kim veya kimler olduğunu ve niye öyle yaptıklarını bilmiyorum fakat şunu söyleyebilirim; Frankfurt’ta o gün otelime dönerken üzgün olduğum kadar kızgındım da. Uzun zamandır artık kızgın değilim çünkü biliyorum ki haset de çok insani bir duygudur ve hepimiz insanız sonuçta.Ülkeye ve dünyaya dair…
Geçen günlerde okuduğum, sizin kuşağınızdan bir yazar da “Bizler laik Cumhuriyetin son çocuklarıyız,” diye yazmıştı son kitabında. Sonra sizin kitabınızda da şu cümleyi okudum: “Türkiye göreceli olarak bugüne kıyasla demokratik, laik bir ülke idi o yıl.” Ülkenizi kaybettiğinizi düşünüyor musunuz?![Hazan, Ayşe Kulin, Everest Yayınları, Roman, 350 Sayfaayşe ku](https://gazeteoksijen.com/wp-content/uploads/2021/07/hazan.jpg)